Il Pittore մոսկովյան ռեստորանի, որտեղ մեկ շաբաթ առաջ պայթյունի և հրդեհի արդյունքում մարդիկ զոհվեցին, տնօրեն Սուրեն Մկրտչյանի պաշտպանությունը բողոքարկել է նրա ձերբակալումը: Բողոքը ներկայացվել է Մոսկվայի քաղաքային դատարան: Այդ մասին «Ինտերֆաքսին» է հաղորդել գործարարի փաստաբան Արման Ջարկյանը:
Հունվարի 13-ին Մկրտչյանը դատարանի որոշմամբ ձերբակալվել է երկու ամսով: Նրան մեղադրում են անփութության հետևանքով մահ պատճառելու և անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ծառայությունների մատուցման մեջ:
Հունվարի 9-ին Մոսկվայի Il Pittore իտալական ռեստորանում պայթյուն է տեղի ունեցել, որից հետո հրդեհ է բռնկվել: Հրդեհի արդյունքում տուժել է ավելի քան 30 մարդ, երկուսը զոհվել են փլատակների տակ: Հիվանդանոց է տեղափոխվել 32 մարդ:

16 January 2012 - 13:26 AMT
Защита Сурена Мкртчяна, владельца московского ресторана Il Pittore, где неделю назад при взрыве и пожаре погибли люди, обжаловала его арест. Жалоба подана в Московский городской суд. Об этом “Интерфаксу” сообщил адвокат предпринимателя Арман Джаркян.
13 января Мкртчян по решению суда был арестован на два месяца. Ему предъявлены обвинения в причинении смерти по неосторожности и оказании услуг, не отвечающих требованиям безопасности.
9 января в ресторане взорвались газовые баллоны, что привело к пожару. Жертвами происшествия стали 3 человека, пострадали более 30-и.