Առանց կուսակցությունների որակական կազմի փոփոխության, 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրահամակարգին անցնելը սպասված արդյունք չի տա: Այդ մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Քրիստոնյա-դեմոկրատական միության ղեկավար Խոսրով Հարությունյանը: Ըստ նրա, 100- տոկոսանոց համամասնական ընտրահամակարգին անցնելը տվյալ պահին կհանգեցնի քաղաքական կոռուպցիոն ռիսկերի մեծացմանը:
Հարությունյանի խոսքով, կուսակցությունների որակական կազմի փոփոխության և նախընտրական ցուցակների բարելավման լավագույն գործող միջոցը կլինի այն դրույթի օրենսդրական ամրապնդումը, որ կառավարությունը պետք է ձևավորվի ԱԺ-ում խորհրդարանական մեծամասնության անդամներից: Նա նաև նկատել է, որ զարգացած ժողովրդավարական երկրներում քաղաքական ուժերը մինչև ընտրությունները իրենց ապագա կառավարության կազմը ներկայացնում են ընտրողների դատին: Հայաստանի Ազգային ժողովը կազմված է 131 պատգամավորներից, որնցից 41-ն ընտրվում է մեծամասնական, իսկ 90-ը` համամասնական համակարգով:
Ընդդիմադիր «Ժառանգություն» և ՀՅԴ կուսակցությունները դեկտեմբերի 27 հանդես են եկել համատեղ հաւտարարությամբ, որտեղ իշխանություններին կոչ են արել չեղյալ հայտարարել մեծամասնական ընտրահամակարգը և անցում կատարել 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրահամակարգին: Այդ նախաձեռնությանն իր աջակցությունն է հայտնել ՀԱԿ-ը և ընդդիմադիր այլ ուժեր:

Без улучшения качественного состава партий, переход 100-процентной пропорциональной системе выборов не даст ожидаемого эффекта. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава Христианско-демократического союза Хосров Арутюнян. По его словам, переход к 100-процентной пропорциональной системе выборов в нынешней ситуации приведет лишь к увеличению политических коррупционных рисков, к тому, что люди будут платить за то, чтобы попасть в избирательные списки.
По мнению Арутюняна, самим действенным способом улучшения качественного состава партий и их предвыборных списков, будет законодательное закрепление положения, что правительство обязано формироваться из членов парламентского большинства в Национальном собрании. Он также заметил, что в развитых демократических странах политические силы еще до выборов представляют на суд избирателей составы своих будущих правительств. Национальное Собрание Армении состоит из 131 депутата, из которых 41 депутат избирается по мажоритарной, а 90 – по пропорциональной системе.