Եվրոպական միությունը և Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) կաջակցեն Հայաստանում 2012 և 2013թթ. կայանալիք ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացմանը: ԵՄ և ԵԱՀԿ համաձայնության են եկել համատեղ ծրագրի իրականացման շուրջ, որի արժեքը կկազմի 1,7 միլիոն եվրո: Ֆինանսավորումը կկատարվի Եվրամիության, իսկ իրականացումը` ԵԱՀԿ-ի երևանյան գրասենյակի կողմից:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել Երևանում ԵՄ պատվիրակության մամլո ծառայությունից, ծրագիրը նախատեսում է հետևյալ նպատակների իրականացում. քաղաքացիական հասարակության հմտությունների ամրապնդում` արհեստավարժ կերպով տեղական դիտորդական գործունեության իրականացման և ընտրական գործընթացների` ներառյալ ընտրարշավների, քվեարկության և բողոքարկումների ընթացակարգերի մասին զեկույցների պատրաստման համար, երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդում և սատարում` Մարդու իրավունքների պաշտպանի (ՄԻՊ) գրասենյակի ուժեղացման և աշխարհագրական տեղակայության ընդլայնման միջոցով` 2012 և 2013թթ. խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններից առաջ, ընթացքում և հետո: Տարածքային գրասենյակների հիմնումը թույլ կտա ՄԻՊ գրասենյակին ավելի հասանելի դառնալ մարզերի ազգաբնակչության համար, ինչպես նաև կնպաստի Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների պաշտպանության բարելավմանը:

17 Январь 2012 - 16:57 AMT
Евросоюз и ОБСЕ намерены реализовать совместную программу по содействию проведению в Армении демократических парламентских выборов в 2012 году и президентских выборов в 2013 году. Стоимость программы составит 1,7 млн евро. Финансирование будет осуществлено ЕС, а непосредственно реализовывать программу будет ереванский офис ОБСЕ.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Делегации ЕС в Ереване, программа будет направлена на достижение следующих целей: укрепление навыков гражданского общества; укрепление и содействие защите прав человека при помощи офиса Защитника прав человека; усовершенствование технических и профессиональных способностей избирательных комиссий на всех уровнях, что будет способствовать эффективному администрированию избирательных процессов; улучшение технических и профессиональных способностей Полиции; оперативное реагирование на сообщения о преступлениях, обеспечение общественного правопорядка, а также улучшение технических способностей, знаний и навыков полицейских, вовлеченных в уголовные дела по совершению насилия в предвыборный период; повышение информированности общественности относительно выборного права и процедур, в частности, в областях страны.