18 Հունվար 2012 - 07:31 AMT
Այսօր ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը ներկայացրել է 2012թ. ծրագիրը: Մասնավորապես նախարարությունը մտադիր է այս տարի զարգացնել արդեն մեկնարկած ծրագրերը, այն է՝ «Արի տուն», «Մեր մեծերը»: ԵՊՀ բազայի վրա նախատեսվում է վերապատրաստման ամառային դպրոց բացել 5 մասնագիտությունների գծով:
Նախարարությունը մտադիր է նաև կազմակերպել հայագիտական կենտրոնների և «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի ղեկավարների հավաք-հանդիպում:
2012թ. նախարարությունը ծրագրում է նաև հայ գրատպության 500-ամյակին նվիրված միջոցառումներ: Դրանք են հայ գրողների խորհրդաժողովը, հայ լրագրողների հավաքը, «Մենք պետք է խոսենք հայերեն», «Մայրենի լեզվի դեսպան», «Ցեղասպանության մասնունքների հավաքածու», ինչպես նաև «Համայնքը՝ համայնքին» շարժման մեկնարկը:
Անդրադառնալով «Ցեղասպանության մասունքների հավաքածու» ծրագրին՝ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կոչ է արել բոլոր այն քաղաքացիներին, ում մոտ պահպանվել են Ցեղասպանությանն առնչվող մասունքներ, փոխանցել դրանք նախարարության համապատասխան հանձնաժողովին:

18 Январь 2012 - 07:31 AMT
Сегодня Министерство диаспоры РА представило программу на 2012 год. В частности, Министерство намерено в этом году развить уже свои начатые программы. А именно: “Вернись домой”, “Наши Великие”, открытие летней школы на базе ЕГУ для подготовки и переподготовки специалистов из диаспоры по 5 профессиям.
Кроме того, министерство планирует организацию собрания – встречи руководителей Центра армяноведения и организация всеармянского фестиваля “Моя Армения”.
В программу на 2012 г. также вошли мероприятия, посвященные 500-летию книгопечатания. Это конференция армянских писателей, собрание армянских журналистов, запуск программ “Мы должны говорить по-армянски”, “Посол родного языка”, “Собрание реликвий Геноцида” и начало движения “Община – общине”.
Касаясь программы “Собрание реликвий Геноцида”, министр диаспоры Грануш Акопян призвала граждан имеющих реликвии, сохранившиеся со времен Геноцида передать их соответствующей комиссии министерства.