Հայաստանի Սփյուռքի նախարարությունն ակտիվորեն պատրաստվում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
«Հայաստանն ու Սփյուռքը շատ թշնամիներ ունեն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում, որոնք ջանում են պառակտել մեզ: Սակայն, ես ցանկանում եմ հերթական անգամ նշել, որ Հայաստանն ու Սփյուռքը չեն կարող տարաձայնություններ ունենալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում: Այդ մասին են վկայում մեր երկրի ղեկավարության հայտարարությունները: Մենք հետևողական ենք լինելու Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն ավարտին հասնցնելու հարցում»,-ասել է նա:
Հակոբյանը նաև ողջունել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի առաջիկա քննարկումը Ֆրանսիայի Սենատում: «Արդեն փետրվարի 23-25 մենք Մարսելում մտադիր ենք խորհրդաժողով անցկացնել Եվրոպայի հայ համայնքների ու Ցեղասպանության գծով հանձնաժողովների ղեկավարների մասնակցությամբ՝ քննարկելու համար Ֆրանսիայի փորձը»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ Փարիզի փորձը կարող է օրինակ ծառայել նաև այլ երկրների համար:
Օրինագիծը Ֆրանսիայի Սենատում կքննարկվի հունվարի 23-ին: Օրինագծով Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար նախատեսվում է 1 տարվա ազատազրկում կան 45 հազար եվրո տուգանք:

18 Январь 2012 - 08:12 AMT
Министерство диаспоры Армении активно готовится к 100-летию Геноцида армян. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила министр диаспоры РА Грануш Акопян.
“У Армении и диаспоры в вопросе признания Геноцида есть много врагов, которые пытаются внести раскол между ними. Но я хочу в очередной раз отметить, что у Армении и диаспоры не может быть каких-либо разногласий в этом вопросе. Об этом свидетельствуют неоднократные заявления руководства нашей страны. Мы будем последовательны в доведении процесса признания Геноцида армян до конца”, – отметила она.
Акопян также поприветствовала предстоящее обсуждение билля о криминализации отрицания геноцидов в Сенате Франции 23 января. “Хочу сообщить, что 23-25 февраля в Марселе мы намерены провести конференцию с участием армянских общин Европы и глав комиссий по Геноциду для обсуждения опыта Франции”, – подчеркнула она, добавив, что опыт Парижа может послужить примером и для других стран.
22 декабря 2011 года Национальное собрание Франции приняло законопроект о криминализации отрицания геноцидов, что вызвало ухудшение турецко-французских отношений. Верхняя палата НС обсудит законопроект 23 января текущего года.