Թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը մեկնաբանել է Հայաստանի հնարավոր գործողությունները` կապված Հրանտ Դինքի մարդասպանների առնչությամբ դատավճռի հետ: Նրա կարծիքով` Հայաստանը պետք է բոլոր միջազգային ատյաններում ապացուցի, որ Թուրքիան ազատ ժողովրդավարական երկիր չէ, որ այնտեղ մինչ օրս հետապնդվում են ազգային փոքրամասնությունները, և որ Հրանտ Դինքը սպանվել է միայն այն պատճառով, որ հայ էր: Նա հավելել է, թե հարկ է ընդգծել, որ ոչ մի ողջամիտ թուրք պատմաբան, անգամ ընդունելով Հայոց ցեղասպանության փաստը, բացեիբաց չի հայտարարի այդ մասին: Այս համատեքստում նա հույս է հայտնել, որ հաշվի առնելով երեկվա դատավճիռը` Ֆրանսիայի Սենատում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման շանսերը կավելանան:
Հունվարի 17-ին Թուրքիայի դատարանը ցմահ բանտարկության է դատապարտել Յասին Հայալին և 10 տարվա ազատազրկման` Էրհան Թունջելին, որոնք մեղադրվում էին «Ակոս» հայ-թուրքական թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանությանը հանցակից լինելու մեջ:
Դատավարությունն ավարտվեց լրագրողի սպանությունից հինգ տարի անց: «Ակոս» հայ-թուրքական թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին Ստամբուլում` թերթի գրասենյակի մոտ, 17-ամյա Օգյուն Սամասթի կողմից: Վերջինս բերման է ենթարկվել սպանությունից 32 ժամ անց: 2011թ. ամռանը Ստամբուլի դատարանը վճիռ կայացրեց Սամասթին 23 տարվա ազատազրկման դատապարտելու վերաբերյալ: Լսումների ընթացքում Սամասթը հայտնել է, որ թուրքական իշխանությունների հակահայկական քարոզչության զոհն է դարձել:
Դինքի ընտանիքի փաստաբանները գտնում են, որ Սամասթն ընդամենը գործիք էր հանցագործության պատվիրատուների ձեռքում: Հետաքննության վարկածի համաձայն, գրող Դինքի, որը գրում էր Թուրքիայի համար այնպիսի սուր թեմաներով, ինչպիսին է քրդական հիմնահարցը, սպանությանը կարող են հանցակից լինել «Էրգենեկոն» ուլտրազգայնական կազմակերպության գործով քննվող անձինք, որոնց մեղադրում են պետական հեղաշրջման փորձի մեջ:
Սամաստից հետո ձերբակալվեցին Էրհան Թունջելն ու Յասին Հայալը, որոնց կարգադրությամբ, իբր, գործել էր մարդասպանը: Հայալը դատական նիստերից մեկի ժամանակ հայտարարեց, որ Դինքի սպանությանը հանցակից են իշխանական կառույցների անձինք, և իրեն կարող են վերացնել` որպես անպետք վկա:

Тюрколог Артак Шакарян сегодня на встрече с журналистами прокомментировал возможные действия Армении в связи приговором убийц Гранта Динка. По его мнению, Армении следует во всех международных инстанциях продвигать тезис, что Турция не является свободным демократичным государством, что там до сих пор преследуются национальные меньшинства, и что Грант Динк был убит лишь из-за того, что был армянином. Он добавил, что нужно подчеркнуть, что ни один здравомыслящий турецкий историк, даже принимая факт Геноцида армян, не заявит об этом открыто.
В этом контексте он также выразил надежду, что принимая во внимание вчерашний приговор, шансы принятия законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян в Сенате Франции возрастут.
17 января Турецкий суд приговорил к пожизненному заключению Ясина Хаяля и к 10 годам лишения свободы Эрхана Тунджеля, обвинявшихся в причастности к убийству главного редактора газеты “Акос” Гранта Динка.
Адвокаты семьи Динка считают, что Самаст был пешкой в руках заказчиков преступления. По версии следствия, к убийству Динка, писавшего на такие острые в Турции темы, как курдский вопрос, могут быть причастны лица, проходящие по делу ультранационалистической организации "Эргенекон", которых обвиняют в попытке свержения правительства.
Вслед за Самастом были арестованы Эрхан Тунджель и Ясин Хаяль, по указке которых якобы действовал убийца. Хаяль на одном из судебных заседаний заявил, что к убийству Динка причастны лица во властных структурах, и его могут устранить как ненужного свидетеля.