18 Հունվար 2012 - 10:12 AMT
Հայ մեծ գրող Հովհաննես Թումանյանի Թբիլիսիի տունը դեռ չի վաճառվել: Ինչպես մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց գրողի թոռնուհին` Իրմա Սաֆրազբեկյանը, խոսքը գնում է Դավիթաշվիլու 18 հասցեում տեղակայված տան մասին, որում ապրել է Թումանյանը 1909-1923 թթ-ը, իսկ 1952 թ-ին տան իրերը տեղափոխվել են Երևան: 6 սենյակներից 4-ը վերածվել էին գրադարանի, իսկ մյուս 2-ը` մնացել գրողի ժառանգներին: Անկախացումից հետո Վրաստանը այն «պահպանելու համար» պարտք է վերցրել Լեժավա ազգանունով մեծահարուստից, և այն չի մարել, ինչ պատճառով այդ պարտքերի դիմաց տունն անցել է նրան: Դեռ 2004 թ-ին Լեժավան առաջարկել է գնել այն ընդամենը 25 հազար դոլարով: Այսօր այն վաճառվում է 70 հազար դոլարով: Լեժավայի որդուն գնորդը ներկայացել է որպես Turan Georgia դիզայներական ընկերության ներկայացուցիչ, ով բնակարանը գնում է իր բանվորների համար:
Վաղը` հունվարի 19-ին Հայաստանից պատվիրակություն կմեկնի` Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանի գլխավորությամբ: Նրանք կփորցեն վրացի գործընկերների հետ ընդհանուր հայտարարի գալ:
Բնակարանի մյուս մասն, այսօր պատկանում է Թումանյանի ծոռնուհուն` Ալյոնա Կոլեսնիկովային, ում առաջարկվել է վաճառել բնակարանի իր հատվածը, սակայն նա հրաժարվել է, պնդելով, որ կվաճառի այն միայն հայ համայնքին` հայ մշակույթի կենտրոն ստեղծելու պայմանով:

Дом великого армянского писателя Ованнеса Туманяна в Тбилиси пока не продан. Как отметила во время пресс-конференции внучка писателя Ирма Сафразбекян, речь идет о доме, расположенном по адресу: Тбилиси, ул. Давиташвили, 18, в котором писатель жил с 1909 по 1923 гг. В 1952 году вещи писателя из дома были перевезены в Ереван. 4 из 6 комнат были оборудованы под библиотеку, а остальные 2 – были оставлены как наследство родственникам Туманяна. В годы независимости власти Грузии взяли у некоего предпринимателя Лежава крупную сумму якобы для сохранения Дома-музея. Долг не был погашен, и в результате дом перешел в собственность этого предпринимателя. Еще в 2004 году дом, в котором жил Ованнес Туманян в Тбилиси можно было приобрести за 25 тысяч долларов. Сегодня его продают за 70 тысяч долларов.
19 января в Тбилиси отправится армянская делегация во главе с председателем Союза писателей Армении Левоном Ананяном. Они вместе с грузинскими предпринимателями попытаются найти пути решения проблемы.
Часть квартиры принадлежит правнучке Туманяна – Алене Колесниковой, которой было предложено продать принадлежащую ей часть квартиры. Правнучка заявила, что продаст свою долю лишь представителям армянской общины и только при условии создания центра армянской культуры.