Հունվարի 21-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի է ունենալու կամերային երաժշտության համերգ` Ռուսաստանից ժամանած գալարափողահար Գլեբ Կարպուշկինի և դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի մասնակցությամբ: Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեցին երաժիշտները, համերգի առաջին մասում հնչելու է հայկական երաժշտություն, որտեղ միասին նվագելու են Մակար Եկմալյանի «Սուրբ-սուրբ», Կոմիտասի « Չինար ես» ու «Շողեր ջան» և այլ ստեղծագործություններ: Համերգի երկրորդ հատվածում էլ հնչելու է եվրոպական ռոմանտիկ երաժշտություն (Գունո, Շոպեն, Սեն-սանս և այլն):
Մելիքյանը պատմեց, որ Կարպուշկինի հետ մեկ այլ համերգային ծրագրով առաջին անգամ համագործակցել է 2011 թ-ին «Ազգային պատկերասրահ» փառատոնի շրջանակում: Պլանավորվում է նաև համատեղ ելույթ Մոսկվայում:
Կարպուշկինը, ով շատ է սիրում Հայաստանը և հայկական երաժշտությունը, նշեց, որ շատ հետաքրքիր և հաճելի է համագործակցել Մելիքյանի հետ:
Գլեբ Կարպուշկինը ծնվել է 1967 թ-ին: Նա այն եզակի երաժիշտներից է, ով գալարափողը ներկայացնում է որպես սոլո գործիք: Ավարտել է Մոսկվայի պետական կոնսերվատորիան, 1988 թ-ին արժանացել է Փողային նվագախմբերի համասովետական մրցույթի առաջին մրցանակին: Աշխատել է բազմաթիվ նվագախմբերում, մասնակցում է բազմաթիվ միջազգային փառատոների: 2004 և 2008 թ-ին Կարպուշկինը հյուրախաղերով հանդես է եկել ԱՄՆ-ում, որտեղ անցկացրել է նաև վարպետության դասընթացներ: Ռ. Գլիերի գալարափողի և նվագախմբի կոնցերտի կատարումից հետո «Երաժշտություն և ժամանակ» ամսագիրը նշել է, որ երաժիշտը գերել է նրանց նուրբ լիրիզմով և գործիքի հիանալի տիրապետմամբ:
Հայկ Մելիքյանը Հայաստանի առաջատար դաշնակահարներից է: Ծնվել է 1980 թ-ին Երևանում: Սկզբնական երաժշտական կրթությունը ստացել է Իրինա Գրիշինսկայայի մոտ, այնուհետև Երևանի պետական կոնսերվատորիայում` պրոֆ.Ալեքսանդր Գուրգենովի մոտ: Հ.Մելիքյանի միջազգային համերգային դեբյուտը կայացել է Հռոմում` Concerto Di Concerti 20-րդ դարի և ժամանակակից երաժշտության միջազգային փառատոնին: Հ.Մելիքյանը վարում է ակտիվ համերգային գործունեություն` ելույթ ունենալով ինչպես Հայաստանում,այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս`Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Բելգիայում, Նիդերլանդներում, Շվեյցարիայում, Կիպրոսում, Ճապոնիայում, Մեքսիկայում և այլուր: Նա բազմաթիվ տեղական և միջազգային մրցույթների հաղթող է:

21 января в концертном зале им. Арама Хачатуряна состоится концерт камерной музыки с участием приехавшего из России валторниста Глеба Карпушкина и армянского пианиста Айка Меликяна. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net музыканты рассказали, что в первой части концерта прозвучит армянская музыка, будут исполнены произведения “Сурб-Сурб” Макара Екмаляна, “Чинар ес” и “Шогер” Комитаса и др. Во второй части концерта прозвучит европейская романтическая музыка (Гуно, Шопен, Сен-Санс и др.)
Меликян рассказал, что в 2011 году в рамках фестиваля “Национальная галерея” ему впервые довелось выступить вместе с Глебом Карпушкиным. Также музыканты планируют организовать совместный концерт в Москве.
Карпушкин, успевший полюбить Армению и армянскую музыку, сказал, что ему весьма интересно и приятно сотрудничать с Меликяном.
Глеб Карпушкин родился в 1967 году. Он является одним из немногих исполнителей, представляющих валторну как сольный инструмент. В 1985 году поступил в Московскую государственную консерваторию (класс А. Дёмина и И. Лифановского). В 1988 году стал солистом Государственного симфонического оркестра Министерства культуры под руководством Г. Рождественского. В том же году был награжден I премией Всесоюзного конкурса исполнителей на медных духовых инструментах. Работал во многих ведущих оркестрах страны.
В 2004 и 2008 году состоялись турне Глеба Карпушкина в США, включившие в себя сольные концерты и мастер-классы.
После исполнения Концерта для валторны с оркестром Р. Глиэра рецензент журнала "Музыка и время" отмечал: “Глеб Карпушкин очаровал всех своей музыкальностью, тонким лиризмом, блестящим владением своим инструментом". Успехом пользуются его записи классических концертов для валторны В. Моцарта, Р. Штрауса, А. Гедике.
Айк Меликян является одним из известных армянских пианистов. Родился в 1980 году в Ереване. Обучался игре на фортепиано у Ирины Гришинской, а позднее в классе Александра Гургенова и музыкальной композиции в классе Вардана Атчемяна в Ереванской государственной консерватории. Сегодня он является автором трех симфонических и хоровых композиций, ряда вокальных произведений и сольной программы для пианино. Его концертный дебют состоялся в зале “Concerto di Concerti” в Риме. Айк Меликян выступает с концертами в Италии, Франции, Германии, Бельгии, Нидерландах, Японии и Мексике.