19 Հունվար 2012 - 08:46 AMT
Չի բացառվում նաև, որ արաբական գարունը հասնի նաև Ադրբեջան: Ինչպես մամուլի ասուլիսում հայտնել է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը, Բաքվում նման սցենարի զարգացման համար հիմք է հանդիսանում այն, որ քաղաքական դաշտում ալիևյան ռեժիմը ճնշում է գործադրում այն ամենի վրա, ինչն իր դեմ է: Դրա հետ մեկտեղ, հայ փորձագետը կարծում է, որ Ադրբեջանում հատուկ ընդդիմություն չկա, որը կկարողանար դեմ գնալ երկրի կառավարությանը: «Ադրբեջանում ընդդիմությունը ներառում է միայն իսլամիստներին»,-ասել է նա, հավելելով, որ մյուսները, ովքեր դեմ են Ալիևի ռեժիմին, պարզապես լռում են: Այդ համատեքստում փորձագետը նկատել է, որ Ադրբեջանի ընդդիմության հանրահավաքներին հավաքվում է 50-100 մարդ:
Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը նաև նշել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների նմանատիպ վարքը կապված է ղարաբաղյան հակամարտության հետ, քանի որ նրանք տարբեր սադրիչ գործողությունների միջոցով փորձում են ակտիվացնել հակամարտությունը` ներքին ճնշումներից ուշադրությունը շեղելու համար: Հայ փորձագետը նաև նշել է, որ այդ երկրի ղեկավարության համար առաջնային է համարվում հակամարտության լուծումը, այլ ոչ թե ներքին լարվածության:

19 Январь 2012 - 08:46 AMT
Не исключено, что арабская весна дойдет и до Азербайджана. Как заявил на пресс-конференции политолог Грант Мелик-Шахназарян, для развития подобного сценария в Баку является основой то, что в политическом поле алиевский режим оказывает давление на все то, что против него. Вместе с этим армянский эксперт заметил, что в Азербайджане нет особой оппозиции, которая смогла бы противостоять руководству страны. «В Азербайджане в оппозицию входят лишь исламисты», – сказал Мелик-Шахназарян, добавив, что все остальные, кто недоволен алиевским режимом, просто молчат. В этом контексте эксперт заметил, что именно по этой причине на митингах оппозиции Азербайджана собирается не больше 50-100 человек.
Грант Мелик-Шахназарян также отметил, что подобное поведение властей Азербайджана связано с карабахским конфликтом, так как они посредством разных провокаций пытаются активизировать конфликт, чтобы оправдать внутреннее давление. Армянский эксперт также подчеркнул, что для руководства данной страны приоритетным является решение карабахского конфликта, а не внутренних проблем.