19 Հունվար 2012 - 09:46 AMT
Թբիլիսիում հայ բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի տան վաճառքի հարցով տարբեր ինֆորմացիա է ստացվում, այդ պատճառով այն քննարկվել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ համատեղ, հունվարի 19 լրագրողներին է հայտնել ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: «Որոշում է կայացվել, որ Լևոն Անանյանի գլխավորությամբ մտավորականների պատվիրակությունը կմեկնի Թբիլիսի` բոլոր հարցերը տեղում պարզելու համար»,-ասել է նա:
Ավելին, նրա խոսքով, այն տեղեկությունները, որ Հայաստանի կառավարությանը բազմիցս առաջարկվել է գնել Թումանյանի տունը, իրականությանը չի համապատասխանում, քանի որ միայն վերջերս ես սկսել խոսել այն մասին, որ այդ տարածքը վաճառվում է համապատասխան անձանց կողմից: «Անհրաժեշտ եմ համարում նշել, որ ով էլ գնի այդ տարածքը, այն չի կարող օգտագործվել տարբեր նպատակներով»,-հայտարարել է նախարարը:
Նա հավելել է, որ այս հարցը իր լուծումը կգտնի միայն այն բանից հետո, երբ հայկական պատվիրակությունը կվերադառնա և կներկայացնի իրական փաստերը:
Հայ մեծ գրող Հովհաննես Թումանյանի Թբիլիսիի տունը դեռ չի վաճառվել: Ինչպես մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց գրողի թոռնուհին` Իրմա Սաֆրազբեկյանը, խոսքը գնում է Դավիթաշվիլու 18 հասցեում տեղակայված տան մասին, որում ապրել է Թումանյանը 1909-1923 թթ-ը, իսկ 1952 թ-ին տան իրերը տեղափոխվել են Երևան: 6 սենյակներից 4-ը վերածվել էին գրադարանի, իսկ մյուս 2-ը` մնացել գրողի ժառանգներին: Անկախացումից հետո Վրաստանն այն «պահպանելու համար» պարտք է վերցրել Լեժավա ազգանունով մեծահարուստից, և այն չի մարել, այդ պատճառով այդ պարտքերի դիմաց տունն անցել է նրան: Դեռ 2004 թ-ին Լեժավան առաջարկել է վաճառել այն ընդամենը 25 հազար դոլարով: Այսօր այն վաճառվում է 70 հազար դոլարով:
Լեժավայի որդուն գնորդը ներկայացել է որպես Turan Georgia դիզայներական ընկերության ներկայացուցիչ, ով բնակարանը գնում է իր բանվորների համար:
Այսօր` հունվարի 19-ին, Հայաստանից պատվիրակություն կմեկնի` Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանի գլխավորությամբ: Նրանք կփորձեն վրացի գործընկերների հետ ընդհանուր հայտարարի գալ: Բնակարանի մյուս մասն, այսօր պատկանում է Թումանյանի ծոռնուհուն` Ալյոնա Կոլեսնիկովային, ում առաջարկվել է վաճառել բնակարանի իր հատվածը, սակայն նա հրաժարվել է, պնդելով, որ կվաճառի այն միայն հայ համայնքին` հայ մշակույթի կենտրոն ստեղծելու պայմանով:
Այս առնչությամբ Հասմիկ Պողոսյանը հիշեցրել է, որ համանման իրավիճակ եղել է նաև սուրբ Նշան եկեղեցու հարցով, «երբ ասվել էր մի բան, բայց պարզվել էր լրիվ այլ բան»: Հասմիկ Պողոսյանն ասել է, որ վրացական կողմը նախատեսել է եկեղեցու ամրապնդման միջոցներ, քանի որ այն իսկապես վնասված է: Այն հենվում է երեք սյուների վրա, որոնցից մեկը փլուզվել է, իսկ ամրավման աշխատանքներ տանում են երկու կողմերն էլ: «Վրացական կողմը նաև խոստացել է, որ հետագայում ևս տարվելու են եկեղոցու ամբողջական վերականգնման աշխատանքներ»,-հավելել է նա:
Թբիլիսիի հայկական սուրբ Նշան կիսավեր եկեղեցու վերականգնման աշխաըանքների համար անհրաժեշտ է մոտավորապես 838 հազար դոլար: Այդպիսին են Վրաստանի Հուշարձանների պահպանության ազգային գործակալության նախնական հաշվարկները:
Հայկական տաճարի վերականգնման ծրագիրը մշակվել է Հայաստանի և Վրաստանի մշակույթի նախարարների կողմից` վրացական մայրաքաղաք հայ մասնագետների վերջերս կատարած այցի ժամանակ: Սուրբ Նշանը փլուզման վտանգի առջև է հայտնվել հունվարի 9 միջադեպից հետո, երբ փլուզվել էր եկեղեցու հյուսիս-արևելյան մասը: Հայկական կողմը մտահոգություն է հայտվել այդ առնչությամբ և դիմել է վրացական իշխանություններին` լուրջ քայլեր ձեռնարկելու խնդրանքով: Եկեղեցին կառուցվել է 1701թ:
Հայ և վրացի մասնագետները բանակցությունների արդյունքում կազմել են միջոցառումների պլան, որի համաձայն սկսվելու են եկեղեցու պահպանման և վերականգնման աշխատանքներ: Նախ պետք է եկեղեցու ներսում մաքրման աշխատանքներ սկսվեն և այն պետք է փակվի մարդկանց համար, քանի դեռ չեն սկսվել ռեստավրացիոն աշխատանքները: Տարածքի մաքրման պարտականությունն իր վրա է վերցրել Թբիլիսիի քաղաքապետարանը:
Ապա սկսվելու են քանդված մասերի վերականգնման աշխատանքները: Դա կիրականացնեն հայ մասնագետները: Ժամանակի ընթացքում կկազմվի ամբողջ տաճարի վերականգնման պլանը: Այդ առումով կարևոր կլինի ֆինանսական աջակցությունը: Դեռ պարզ չէ` որ կողմն իր վրա կվերցնի ծախսերը:
Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է նաև սբ. Աստվածածին եկեղեցու գրադարանի հարցը: Հայկական կողմն առաջարկել է տեղափոխել այն, քանի որ միջնադարյան այս եկեղեցին ևս վերանորոգման կարիք ունի:

19 Январь 2012 - 09:46 AMT
Армянская делегация отправится в Тбилиси, чтобы на месте разобраться с вопросом продажи дома Ованнеса Туманяна
По вопросу продажи дома великого армянского поэт Ованнеса Туманяна в Тбилиси поступает разная информация, поэтому он был обсужден у премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, сообщила 19 января в Ереване в беседе с журналистами министр культуры РА Асмик Погосян. «Было принято решение, что представители интеллигенции во главе с председателем Союза писателей Армении Левоном Ананяном отправятся в Тбилиси, чтобы на месте разрешить все вопросы», – сказала она.
Более того, по ее словам, информация то обстоятельство, что на протяжении многих лет правительству Армении предлагалось купить его, не соответствует действительности, поскольку только в последнее время стали говорить о том, что эта территория продается со стороны соответствующих людей. «Считаю необходимым отметить, что кто бы ни купил эту территорию, он не сможет ее использовать в разных целях», – заявила министр.
Асмик Погосян добавила, что данный вопрос найдет свое решение только после того, когда армянская делегации вернется и представит реальные факты.
Речь идет о доме, расположенном по адресу: Тбилиси, ул. Давиташвили, 18, в котором писатель жил с 1909 по 1923 гг. В 1952 году вещи писателя из дома были перевезены в Ереван. 4 из 6 комнат были оборудованы под библиотеку, а остальные 2 – были оставлены как наследство родственникам Туманяна. В годы независимости власти Грузии взяли у некоего предпринимателя Лежава крупную сумму якобы для сохранения Дома-музея. Долг не был погашен, и в результате дом перешел в собственность этого предпринимателя. Еще в 2004 году дом, в котором жил Ованнес Туманян в Тбилиси, можно было приобрести за 25 тысяч долларов. Сегодня его продают за 70 тысяч долларов.
В связи c этим Асмик Погосян напомнила, что аналогичная ситуация была и с церковью Сурб Ншан, «когда было сказано одно, а на месте выяснилось другое». По ее словам, армянские специалисты выяснили, что преднамеренного поджога не было «За счет игры слов между двумя государствами, народами можно с легкостью создать проблемы», – подчеркнула министр. Как сообщила Асмик Погосян, грузинская сторона предусмотрела средства для укрепления церкви, поскольку она, действительно, повреждена: церковь стоит на трех колоннах, одна из них разрушена, а над проектами этих укрепляющих мероприятий работают обе стороны. «Грузинская сторона также пообещала, что в дальнейшем будут проделаны работы по полному восстановлению церкви», – добавила она.
Для восстановления полуразрушенной в Тбилиси армянской церкви Сурб Ншан необходимо порядка 838 тыс. долларов. Таковы предварительные подсчеты Национального агентства по охране памятников Грузии. О программе восстановления армянского храма была достигнута договоренность между представителями министерств культуры Армении и Грузии во время недавнего посещения армянских специалистов грузинской столицы. Под угрозой разрушения Сурб Ншан оказалась после инцидента в ночь на 9 января, когда обрушилась северо-восточная часть церкви. Армянская сторона выразила озабоченность по этому поводу и обратилась к грузинским властям с просьбой предпринять кардинальные шаги, чтобы предупредить полное разрушение построенной в 1701 году церкви.
Армянские и грузинские специалисты по результатам переговоров составили план мероприятий, согласно которым будут начаты работы по сохранению и восстановлению церкви. В первую очередь, внутри церкви предстоит провести уборку, окна и дверь будут заколочены, чтобы предотвратить проникновение людей внутрь, пока не будут начаты реставрационные работы. Очистку территории взяла на себя мэрия Тбилиси.
Следующим шагом станут работы по восстановлению обрушившейся части. Их проведут реставраторы из Армении. Со временем будет составлен план полной реставрации храма. Важным аспектом в этом вопросе станут поиски финансовых средств. Пока неясно, какая из сторон возьмет на себя расходы.
Во время переговоров армянская сторона предложила позаботиться и о судьбе книг в другой тбилисской армянской церкви Св. Богородицы. Армянская сторона предложила переместить библиотеку, поскольку средневековая церковь также нуждается в особой охране и активная ее эксплуатация не рациональна.