19 January 2012 - 15:30 AMT
Ֆրանսիայի դեսպան Գաբրիել Քելլերին Ադրբեջանի ԱԳՆ են կանչել, հաղորդել է լրագրողներին Թուրքիա-Ադրբեջան բարեկամության միջխորհրդարանական խմբի համանախագահ Նեջդեթ Ունուվարը: Նրա խոսքով` ադրբեջանական սփյուռքը աշխատանք է տանում Ֆրանսիայում, Ադրբեջանի խորհրդարանը դիմում է հղել այդ երկրի Սենատին, Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության փոխղեկավարը Ֆրանսիայի դեսպանի հետ քննարկել է ֆրանսիական խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման հարցը: Առայժմ Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպանատնից չի հաջողվել տեղեկատվություն ստանալ հանդիպման մանրամասների մասին, հաղորդում է Trend-ը:
Հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատը կքննարկի ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, որը ստորին պալատի կողմից ընդունվել է 2011թ. դեկտեմբերի 22-ին: Օրինագիծը ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք: Այս որոշումից հետո Անկարան հետ է կանչել իր դեսպանին Ֆրանսիայից և սպառնում է լիովին խզել հարաբերությունները:

19 January 2012 - 15:30 AMT
Посол Франции Габриэль Келлер был вызван в МИД Азербайджана, сообщил журналистами сопредседатель межпарламентской группы дружбы Турция-Азербайджан Недждет Унувар. По его словам, азербайджанская диаспора ведет работу во Франции, парламент Азербайджана направил обращение к Сенату этой страны, замглавы внешнеполитического ведомства Азербайджана обсудил с послом Франции вопрос о принятии французским парламентом законопроекта об уголовном преследовании за отрицание Геноцида армян. Пока из посольства Франции в Азербайджане не удалось получить информацию о подробностях встречи, сообщает Trend.
23 января Сенат Франции обсудит законопроект о криминализации отрицания геноцидов, принятый нижней палатой 22 декабря 2011 года. Законопроект предусматривает год лишения свободы и штраф в размере 45 000 евро. После принятия законопроекта Национальным собранием Франции турецкие власти грозятся полным разрывом отношений.