20 January 2012 - 09:44 AMT
Դատարանի որոշումը ապացուցում է, որ անգամ 5 տարի անց Դինքի գործով արդարությունը վերականգնված չէ: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ խոսքի ազատության գծով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը թուրքահայ լրագրող, «Ակոս» պարբերականի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության 5-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
«Ես հետևում եմ ԵԱՀԿ երկրներում լրագրողների անվտանգության իրավիճակին»,-ընդգծել է նա:
Միյատովիչը ԵԱՀԿ երկրներին կոչ է արել առավելագույն ջանքեր ներդնել` նման դեպքեր թույլ չտալու համար:
Հունվարի 17 թուրքական դատարանը ցմահ ազատարզրկման է դատապարտել Էրhան Թունջելին և 10 տարի ազատազրկման Յասնի Հայալին, ովքեր մեղարվում են «Ակոս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության մեջ: Դինքի գործով դատավարությունն ավարտվել է սպանությունից 5 տարի անց: 2007թ հունվարի 19 Հրանտ Դինքը սպանվեց հենց իր թերթի խմբագրության առջև: Կասկածյալ Օգյուն Սամասթը ձերբակալվեց 32 ժամ անց: 2011թ. ամռանը Ստամբուլի դատարանը նրան դատապարտեց 21 տարվա ազատազրկման:
Լսումների ժամանակ Սամասթը հայտարարեց, թե ինքը դարձել է թուրքական իշխանությունների հակահայկական քարոզչության զոհը: Դինքի ընտանիքի իրավապաշտպանները կարծում են, որ Սամաստը սպանության պատվիրատուների ձեռքում ընդամենը գործիք է եղել:

20 January 2012 - 09:44 AMT
Решение суда доказало, что даже после 5 лет справедливость в деле Динка не достигнута. Об этом заявила представитель ОБСЕ по свободе слова Дуня Миятович в связи с 5-летием смерти турецкого журналиста армянского происхождения, редактора газеты “Акос” Гранта Динка.
«Я слежу за развитием дела об убийстве Динка, а также за ситуацией в связи с безопасностью журналистов в странах ОБСЕ», – отметила она.
Миятович призвала страны ОБСЕ приложить максимум усилий для осуждения и недопущения подобных случаев.
17 января турецкий суд приговорил к пожизненному заключению Эрхана Тунджеля и к 10 годам лишения свободы Ясина Хаяла, обвинявшихся в причастности к убийству главного редактора газеты “Акос” Гранта Динка. Процесс по делу завершился спустя пять лет после убийства журналиста. 19 января 2007 Грант Динк был убит перед редакцией своей газеты. Подозреваемый в убийстве 17-летний Огюн Самаст был задержан через 32 часа после происшествия на основе явки с повинной. Летом 2011 г. суд Стамбула вынес приговор о лишении Самаста свободы сроком на 21 год. В ходе слушаний Самаст заявлял, что стал жертвой антиармянской пропаганды турецких властей. Адвокаты семьи Динка считают, что Самаст был пешкой в руках заказчиков преступления.