Հայաստանի նոր Ընտրական օրենսգիրքը խոտան է և ծառայում է միայն ՀՀԿ իշխանության պահպանության համար: Այդ մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ ներկայացուցիչ, Հայաստանի ժողովրդական կուսակցության վարչության քարտուղար Ֆելիքս Խաչատրյանը: Նա հերթական անգամ կրկնել է ընդդիմադիր ուժերի` 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրահամակարգին անցնելու պահանջը, հայտարարելով, որ դա կնպաստի ապագա խորհրդարանի մակարդակի բարձրացմանը, և կդժվարացնի այնտեղ օլիգարխների և «տեղի հեղինակությունների» ներթափանցումը մեծամասնական ընտրակարգի միջոցով:
Խաչատրյանը նաև հայտարարել է, որ գործող խորհրդարանը օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների հետ համատեղ պատասխանատու է երկրում աղետալի վիճակի համար:
Իր հերթին ՀՀԿ անդամ, պատգամավորՎարդան Այվազյանը պաշտպանել է մեծամասնական ընտրակարգի պատգամավորներին, հայտարարելով, որ նրանց մեծ մասը ակտիվորեն աշխատում է: Նա նաև մտահոգություն է հայտնել, որ անցումը 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին ԱԺ-ն կվերածի «երևանցիների խորհրդարանի»:
Այվազյանը նաև չի համաձայնվել խորհրդարանի քննադատության հետ՝ հայտարարելով, որ «խոտանված» խորհրդարանը չէր կարող ընդունել ավելի քան 300 օրենքներ և օրինագծեր:

Новый Избирательный кодекс Армении является бракованным и служит лишь для сохранения Республиканской парией Армении (РПА) власти. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил представитель АНК, секретарь правления Народной партии Армении Феликс Хачатрян. Он в очередной раз повторил требование оппозиционных сил перейти в Армении к 100% пропорциональной системе выборов, заявив, что это поможет повысить уровень будущего парламента и осложнит проникновение в него олигархов и “местных авторитетов” с помощью мажоритарных выборов. Хачтарян также заявил, что действующий парламент несет наравне с исполнительной и судебной властями ответственность за катастрофическую ситуацию в стране.
В свою очередь депутат от РПА Вардан Айвазян встал на защиту выбранных по мажоритарной системе депутатов, заявив, что многие из них очень активно работают. Он также выразил опасение, что переход к 100% пропорциональной системе выборов превратит Национальное собрание в “парламент ереванцев”.
Айвазян также не согласился с нападками на парламент и утверждениями, что он является “бракованным”, заявив, что “бракованный парламент” не мог принять более 300 различных законов и законопроектов.