Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը բացասական արձագանք ունեցավ Թուրքիայում, սակայն երկարաժամկետ առումով արձագանքը դրական կլինի: Նման կարծիք է հայտնել թուրք պատմաբան, ԱՄՆ Քլարքսի համալսարանի պրոֆեսոր Թաներ Աքչամը ֆրանսիական Le Monde-ին տված հարցազրույցում:
«Դրական է այն, որ անկախ Հայոց ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի դիրքորոշումից, միջազգային հանրությունը մշտապես հիշեցնելու է այդ մասին, ինչպես, օրինակ ֆրանսիական օրինագիծը»,-ասել է Աքչամը՝ հավելելով, որ Թուրքիային չի հաջողվի թաքցնել այն փաստը, որ նա «գլուխը թաղել է ավազի մեջ»:
Ըստ Աքչամի, արտաքին ճնշումը ավելի շատ հնարավորություն կտա Թուրքիայի մտավորականներին պայքարել արդարության համար. «Միջազգային հանրությունը պետք է ուղղակի հասկանա, որ անհնար է փոխել Թուրքիայի դիրքորոշումը Ցեղասպանության հարցում միայն ներքին ներուժի հաշվին»:
«Մարդիկ պետք է հասկանան, որ Թուրքիայի քաղաքականությունը ուղղակի ժխտողական քաղաքականություն չէ: Հայոց ցեղասպանության ժխտումը Թուրքիայում ինդուստրիա է: Իշխանության բոլոր գերագույն ճյուղերը զբաղված են Ցեղասպանության վերաբերյալ փաստերի դեմ պայքարով: Դուք բախվում եք ոչ թե ժխտման քաղաքականության հետ, այլ ռեվիզիոնիստական ռեժիմի»,-ասել է Աքչամը՝ պատասխանելով թուրքական իշխանությունների դիրքորոշման մասին հարցին: Ըստ Աքչամի, այսօրվա աշխարհում, որտեղ չկա «ներքին» ու «արտաքին», Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն ու մարդկանց իրազեկվածությունն այդ հարցում պետք է առաջնային լինեն մարդկության համար: «Հանուն արդարության ու ճշմարտության» համար քարոզարշավը չպետք է խոչընդոտի «ազատության ու ժողովրդավարության համար» արշավին, դրանք պետք է զարգանան նույն հունով»:

21 January 2012 - 07:42 AMT
Принятие законопроекта о криминализации отрицания геноцидов Национальным собранием Франции имело негативную реакцию в Турции, однако долгосрочная реакция будет положительной. Такое мнение выразил турецкий историк, профессор американского университета Кларкс Танер Акчам в интервью французской Le Monde. “Положительно то, что вне зависимости позиции Турции в вопросе Геноцида армян, всегда будут международные напоминания об этом, как например французский билль”, – отметил Акчам, добавив, что Турции не удастся скрыться от факта, “закопав голову в песок”.
По мнению Акчама, внешнее давление даст больше возможностей интеллигенции Турции в борьбе за справедливость: “Международное сообщество должно просто понять, невозможно изменить позицию Турции по отношению к Геноциду, только за счет внутреннего потенциала”.
“Люди должны понимать, что политика Турции – это не просто политика отрицания. Отрицание Геноцида армян в Турции – это индустрия. Все верховные ветви власти заняты борьбой против фактов о Геноциде. Вы сталкиваетесь не с политикой отрицания, а с ревизионистским режимом”, – подчеркнул Акчам, отвечая на вопрос о позиции турецких властей по этому поводу.
По словам Акчама, в сегодняшнем мире, где нет “внутреннего” и “внешнего”, международное признание Геноцида и информированность людей по этому поводу должны быть приоритетными вопросами для человечества: “Кампания за “справедливость и правду” и “свободу и демократию” не должны препятствовать друг другу, а развиваться в одном русле”.
22 декабря Национальное собрание Франции приняло законопроект о криминализации геноцидов, в том числе и Геноцида армян, предусматривающий 1 год лишения свободы и штраф 45,000 евро. Верхняя палата парламента Франции обсудит законопроект 23 января.