Բրիտանական մայրաքաղաքում երեկ բացվել է Չերչիլի նկարների ցուցահանդեսը, հայտնում է ИТАР-ТАСС-ը: Միացյալ թագավորության ամենահայտնի պետական գործիչներից մեկի ստեղծագործությունները ներկայացվել են Լեյտոնի տուն-թանգարանում` մարոկկացի ճանաչված գեղանկարիչ Հասան ալ-Գլաուի նկարների հետ միասին:
Մարոկկոյի Մուհամմեդ VI թագավորի հովանավորությամբ կազմակերպված «Հանդիպումներ Մարաքեշում» անվամբ ցուցահանդեսը ներառում է Չերչիլի 9 և ալ-Գլաուի 15 նկարներ: Սակայն միայն թեմատիկան չէ, որ կապող օղակ է երկու նկարիչների միջև: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը «աշխարհի լավագույն վայրերից մեկը» կատարած այցելության ժամանակ տեսել է հայտնի ընտանիքից մի երիտասարդի աշխատանքները, որոնք նրա վրա մեծ տպավորություն են գործել:
Չերչիլը ծանոթ է եղել նրա հոր հետ` ազդեցիկ Թամի ալ-Գլաուի փաշայի հետ, և համոզել նրան որդուն հնարավորություն տալ բացահայտելու իր տաղանդը` անտեսելով գեղանկարչության մասին` որպես բարձրատոհմիկ մարդու համար անվայել գործի, այն ժամանակ տիրող պատկերացումները: Չերչիլը ճիշտ է եղել Հասան ալ-Գլաուի տաղանդի հարցում. այսօր նա աշխարհի ամենահայտնի հյուսիսաֆրիկյան վարպետներից է:
Չերչիլն իր մոտ նկարչական հակումները բացահայտել է Առաջին համաշխարհայինից հետո: Նրան գեղանկարչությամբ «վարակել» է իր ընկեր Փոլ Մեյզը: Նկարչությամբ զբաղվելն օգնել է նրան ազատվել դեպրեսիայից, կամ «սև շնից» ինչպես ինքն էր այն կոչում:

21 Январь 2012 - 13:26 AMT
Уникальная выставка картин кисти Уинстона Черчилля открылась в пятницу в британской столице, сообщает ИТАР-ТАСС. Произведения одного из самых прославленных государственных деятелей Соединенного Королевства представлены в доме-музее Лейтона вместе с полотнами признанного марокканского мастера живописи Хасана аль-Глауи.
Экспозиция под названием "Встречи в Марракеше", организованная под патронажем короля Марокко Мухаммеда VI, включает 9 картин Черчилля и 15 холстов аль-Глауи, но при этом не только тематика является связующим звеном между полотнами двух художников. Премьер-министр Великобритании увидел работы молодого бербера из знатной семьи, которые произвели на него большое впечатление, во время поездки в "одно из прекраснейших мест во всем мире".
Черчилль был знаком с его отцом – влиятельным пашой Тами аль-Глауи – и убедил того дать сыну возможность раскрыть свой талант, несмотря на бытовавшие в то время представления о живописи как о недостойном занятии для представителей племени, к которому тот принадлежал. Черчилль оказался провидцем по части одаренности Хасана аль-Глауи: сегодня это самый популярный североафриканский мастер в мире.
Склонность к рисованию Черчилль обнаружил в себе после Первой мировой войны: к занятиям живописью политика пристрастил его друг Пол Мэйз. Работа с кистью, красками и холстом помогала Черчиллю избавляться от депрессии, или "черного пса", как он сам ее называл. Пейзажи Атласских гор и сцены пыльных базаров в Марокко, куда он любил ездить на отдых, служили художнику-любителю неизменным источником вдохновения. Выставка картин Черчилля и аль-Глауи продлится до 31 марта.