Արմատական փոփոխություն է կատարվել Հոլիվուդի «Ոսկե մորի» ոչ նախանձելի մրցանակաբաշխության ժամկետներում: Մրցանակը տրվում է կինեմատոգրաֆիայում վատագույն աշխատանքների համար, հայտնում է ՒՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը` հղելով մրցանակաբաշխության հիմնադիր Ջոն Ուիլսոնին: Այս տարի «Ոսկե մորու» հաղթողների անուններն այս տարի հայտնի կդառնան փետրվարի 25-ին, այսինքն «Օսկարի» մրցանակաբաշխության նախօրեին, իսկ, «հակա-Օսկարները» կշնորհվեն ապրիլի 1-ին` հումորի օրը: Հաճախ , «հակա-Օսկարի» մրցանակի հավակնորդները հայտնի են դառնում «Օսկարի» մրցանակակիրների հայտնի դառնալու գիշերը, իսկ դափնեկիրները` Ամերիկայի կինոինստիտուտի ակադեմիայի «ոսկե արձանիկների» հանձնման արարողության նախորդ գիշերը:
Ուիլսոնի խոսքով, նա և կազմակերպչական հիմնադրամի մյուս անդամները վաղուց էին ցանկանում կազմակերպել անցանկալի մրցանակների հանձնման արարողությունը ապրիլի 1-ին, որը Արևմուտքում նշվում է որպես Հիմարների օր: Ուիլսոնը մանրամասնել է, որ գրաֆիկի փոփոխությունը, «հակա-Օսկարի» թեկնածուներին առաջադրող անձանց «լրացուցիչ ժամանակ կտրամադրի անվանակարգային աղբին ծանոթանալու համար»:
Կազմակերպիչը նշել է «Ոսկե մորու» առավել ակնհայտ թեկնածուներին: Նախ և առաջ, խոսքը հայտնի երգիծաբան Ադամ Սենդլերի մասին է, ով որպես դերասան, պրոդյուսեր և սցենարիստ հանդես է գալիս «Բակի Լարսոն`աստղ լինելու համար ծնված», «Ջեկ և Ջիլլ» և «Ձևացրու, իբր կինս ես» ֆիլմերի ենթագրերում: Բոլոր երեք ֆիլմերն էլ կարելի է համարել տարվա վատագույն ֆիլմերից: Սենդլերը, որը կնոջ կերպար է խաղացել «Ջեկ և Ջիլլ» ֆիլմում, կարող է «հակա-Օսկարի» արժանանալ` կնոջ վատագույն դերակատարման համար: Եթե Սենդլերի անունը հնչի 4 անվանակարգերում, ապա դերասանը նոր ռեկորդ կսահմանի:
«Ոսկե մորի» մրցանակը իրենից ներկայացնում է պլաստիկե հատապտուղ, որը պատված է ոսկեգույն երանգի ներկով: Յուրաքանչյուր «մորի» արժի մոտ 5 դոլար, ներառյալ վաճառքի հարկերը: Առաջին «Ոսկե մորին» կազմակերպվել է 1980թ:

23 Январь 2012 - 07:17 AMT
Кардинальное изменение внесено в сроки объявления номинантов и обладателей самой незавидной премии Голливуда – "Золотая малина", которая присуждается за худшие работы в кинематографе, сообщает ИТАР-ТАСС, ссылаясь на учредителя премии Джона Уилсона. В этом году номинантов на "Золотую малину" назовут 25 февраля, т.е. накануне награждения "Оскарами", а вручат "анти-Оскары" в День смеха, 1 апреля. Обычно претенденты на "анти-Оскар" становятся известны в ночь перед оглашением номинантов на "Оскара", а лауреаты – в ночь перед церемонией вручения "золотых статуэток" Американской академии киноискусств.
По словам Уилсона, он и остальные члены учредительного фонда премии давно хотели приурочить вручение незавидных наград к 1 апреля, который на Западе отмечается как День дурака. Уилсон пояснил, что изменение графика предоставит лицам, выдвигающим кандидатов на "анти- Оскар", "дополнительное время на ознакомление с номинируемым хламом".
Учредитель раскрыл наиболее очевидных кандидатов на "Золотую малину". В первую очередь, речь идет об известном комике Адаме Сэндлере, который в качестве актера, продюсера и сценариста фигурирует в титрах фильмов "Баки Ларсон: Рожденный быть звездой", "Джек и Джилл" и "Притворись моей женой". Все три фильма вполне годятся под определение худших киноработ года. Сэндлер, сыгравший женский персонаж в "Джеке и Джилл", рискует получить "анти-Оскар" за худшее исполнение главной женской роли. Если имя Сэндлера прозвучит в 4-х номинациях, то актер установит новый рекорд.
Приз "Золотая малина" представляет собой пластиковую ягоду, покрытую краской золотистого цвета. Каждая "малина" стоит менее 5 долларов, включая налог с продаж. Первая "Золотая малина" учреждена в 1980 году.