Հայկական ընդդիմությունը չի հավատում ընտրությունների միջոցով իշխանափոխությանը և նրա` ընտրական օրենսգիրքը փոխելու առաջարկը միայն մի նպատակ է հետապնդում`թուլացնել իշխանությունների դիրքերը, կարծում է Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ՌԱՀՀԿ) քաղաքական փորձագետ Էդգար Վարդանյանը:
Լրագրողների հետ հանդիպմանը նա ընդգծել է, որ ընդդիմությունը, հասկանալով հասարակությունում տիրող մթնոլորտը, հանդես է գալիս միայն կոնկրետ հարցերով: Ինչ վերաբերում է նրան, թե ինչու է ընդդիմությունը ընտրել հատկապես 100- տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգը, ապա Վարդանյանը նկատել է, որ մեծամասնական համակարգը հանդիսանում է գործող ռեժիմի կողմից իշխանությունը պահպանելու լավագույն միջոց:
Ընդ որում, ըստ փորձագետի, թեև չի բացառում ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունը և անցումը 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրական համակարգի մինչև մայիսի խորհրդարանական ընտրությունները, սակայն դա քիչ հավանական է: Ինչ վերաբերում է իշխանական կառույցներում զարգավումներին, ապա Վարդանյանը ընդգծել է, որ տեղի է ունենում ռեսուրսների կոնսոլիդացիա նախագահ Սերժ Սարգսյանի շուրջ, օլիգարխական խմբի նեղացում:
Հայաստանի ԱԺ-ն բաղկացած է 131 պատգամավորներից, որոնցից 41-ն ընտրվում է մեծամասնական, 90-ը` համամասնական ընտրահամակարգով:
Ընդդիմադիր «Ժառանգություն» և ՀՅԴ կուսակցությունները դեկտեմբերի 27-ին համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել` կոչ անելով իշխանություններին արգելել մեծամասնական ընտրահամակարգը և անցնել 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրահամակարգին: Այս նախաձեռնությանն իրենց աջակցությունն են հայտնել Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) և մի շարք այլ ընդդիմադիր ուժեր: ՀԱԿ-ը նաև հայտնել է, որ ծրագրում է հանրահավաք իրականացնել` խերհրդարանում 100 տոկոսանոց ընտրահամակարգին անցում կատարելու հարցի քննարկման օրերին:

23 Январь 2012 - 08:57 AMT
Армянская оппозиция не верит в возможность смены действующей власти в результате выборов, и ее предложение об изменении избирательного кодекса преследует лишь цель ослабить позиции власти, считает политический эксперт Армянского центра национальных и стратегических исследований Эдгар Варданян.
На встрече с журналистами он отметил, что оппозиция, понимая царящую в обществе атмосферу, выступает лишь по конкретным вопросам. Что касается того, почему оппозиция выбрала имеемо вопрос перехода к стопроцентной пропорциональной системе выборов, то Варданян заметил, что мажоритарная система является одним из самых действенных способов сохранения действующим режимом своей власти.
При этом он заметил, что хотя и не исключает изменения до парламентских выборов в мае избирательного кодекса и перехода к стопроцентной пропорциональной системе выборов, однако мало в это верит.
Что же касается развитий во властных кругах, то, по словам Варданяна, там идет процесс консолидации ресурсов вокруг президента Сержа Саргсяна, сужение олигархической группы.
Оппозиционные партии “Наследие” и АРФ Дашнакцутюн выступили 27 декабря с совместным заявлением, в котором призвали власти отменить мажоритарную избирательную систему и перейти к 100-процентной пропорциональной системе выборов. О своей поддержке инициативы “Наследия” и АРФД заявили Армянский национальный конгресс (АНК) и ряд других оппозиционных сил. АНК так же сообщил, что для поддержки этой идеи планирует провести митинги в дни обсуждения в парламенте вопроса перехода пропорциональной системе выборов.