23 Հունվար 2012 - 09:15 AMT
Արևելյան օրացույցով նոր տարին պաշտոնապես սկսվել է: Այն դիմավորել է ավելի քան 1 մլրդ մարդ: Սև վիշապի տարվա տոնախմբությունների էպիկենտրոնը Չինաստանն է. չէ՞ որ այտեղ վիշապը հատուկ պաշտամունքի առարկա է: Մասնավորապես, Պեկինում կազմակերպվել է աննախադեպ ներկայացում` չինական վիշապների պար, հրավառությամբ լուսավորված երկինք, հայտնում է Առաջին ալիքը:
Սիչուան նահանգում կայացել է գունազարդ ջրային լազերային շոու. Ջրավազանի մակերևույթին ներկայացվել են պատմական սյուժեներ: Եղել է նաև հոլոգրաֆիկ վիշապ: Ինչպես գրում է ՌԲԿ-ն, Նոր տարին կամ Գարնան տոնը, համաձայն չինական հավատալիքների, ընտանեկան տոնախմբություն է: Այն ընդունված է տոնել հարազատների և ընկերների շրջանում: Այդ օրը պարտադիր պետք է ճաշակել ձուկ, որը հանդիսանում է բարեկեցության և հարստության խորհրդանիշ:
Տոնի ևս մեկ առանձնահատկությունը շարունակական հրավառությունն է: Համարվում է, որ այդ օրը մարդը շրջապատված է ոգիներով, որոնց պետք է վախեցնել աղմկոտ պայթուցիկներով և հրավառությամբ:
Լուսնային օրացույցով նոր տարին նաև նշվում է Կորեայում, Ճապոնիայում, Վիետնամում և տարածաշրջանի այլ երկրներում:
Ռուսաստանում նոր տարին դիմավորում են բուդդիստական շրջաններում, հատկապես Բուրյաթիայում: Արևելյան Նոր տարին կամ Սպիտակ ամսվա բուրյաթական տոնը պաշտոնապես տոնվում է հանրապետությունում սկսած 1991թ. և համարվում է հանգստյան օր, գրում է Պրավդա.ռու-ն:

Новый год по восточному календарю наступил официально. Его встретили более миллиарда человек. Эпицентром торжеств по поводу Года Черного дракона стал Китай, ведь там это мифическое животное почитается особо. В частности, в Пекине было устроено грандиозное представление — танец китайских драконов, а небо над городом озарилось праздничным салютом, сообщает Первый канал.
В провинции Сычуань прошло красочное водное лазерное шоу: на гладь бассейна проецировали исторические сюжеты. Не обошлось и без голографического дракона. Как пишет РБК, Новый год или Праздник весны, согласно китайским поверьям, это семейное торжество. Его принято встречать в кругу родных и близких. В этот день обязательно нужно отведать рыбу, которая является символом богатства и достатка, а также пельмени "цзяоцзы", которые принято лепить всей семьей.
Еще одной особенностью праздника являются продолжительные и шумные фейерверки. Считается, что в этот день человек окружен духами, и их нужно отпугнуть многочисленными хлопушками и петардами.
Новый год по лунному календарю также отмечается в Корее, Японии, Вьетнаме и других странах региона. Он приходится на январское или февральское новолуние в день между 21 января и 20 февраля. В России новогодие встречают в буддистских регионах, особенно в Бурятии. Восточный Новый год или бурятский праздник Белого месяца официально отмечается в республике с 1991 года и является выходным днем, пишет Правда.ру.