23 Հունվար 2012 - 11:29 AMT
2012 թ-ի սեպտեմբերին Հայաստանում, ամենայն հավանականությամբ, ստեղծվելու է երաժշտական ակադեմիա: Ինչպես մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը, ակադեմիայի ստեղծման նպատակն է ոչ միայն համալրել ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը նոր և տաղանդավոր երաժիշտներով, այլև ապահովել Հայաստանի մյուս ` օպերային թատրոնի, Գյումրու և երիտասարդական նվագախմբերը: Մաեստրոն հույս ունի, որ 2020 թ-ին արդեն ակադեմիան կտա բարձրակարգ երաժիշտներ: Ակադեմիա կնդունվեն 5-6 տարեկան հասակում, խիստ ընտրության շնորհիվ և ղեկավարի խոսքով 2-3 տարի հետո արդեն պետք է բացահայտվեն տաղանդավոր երեխաներ:
Ակադեմիայում երեխաները ոչ միայն կսովորեն անվճար հիմունքներով, այլև հնարավոր է կրթաթոշակ ստանան: Այնտեղ դասավանդելու են բարձրակարգ մասնագետներ:

В сентябре 2012 года в Армении, по всей вероятности, будет основана Музыкальная академия. Как сказал в беседе с журналистами художественный руководитель и главный дирижер оркестра Эдуард Топчян, цель создания академии – не только пополнить ряды филармонического оркестра новыми талантами, но и обеспечить ими другие оркестры Армении: оперный театр, оркестр Гюмри и Молодежный оркестр Армении. Принимать в академию будут детей в возрасте 5-6 лет по очень строгому отбору, и, по словам руководителя, талант должен проявиться у детей уже в течение 2-3 лет учебы.
Обучение в академии будет не только бесплатным, но и ученикам будет выплачиваться стипендия. Преподавать в ней будут высококлассные специалисты.