23 January 2012 - 13:40 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է հանգուցալուծվի, լրագրողներին է ասել ԵԽԽՎ նոր նախագահ Ժան-Կլոդ Մինյոնը այսօր մեկնարկած ԵԽԽՎ ձմեռային ընդլայնված նիստի շրջանակներում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
«Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է վստահենք ԵԱՀԿ ՄԽ-ին, որը զբաղվում է ղարաբաղյան կարգավորմամբ»,-ասել է Մինյոնը: Ըստ նրա, Մինսկի խմբի գործունեությունը, որը մշատպես հավաքվում է Վիեննայում, և որի համանախագահներն են ԱՄՆ-ն, ՌԴ-ն ու Ֆրանսիան, արժանի է հավանության:
«Ես ավելի քան վստահ եմ, որ հակամարտությունը կլուծվի ՄԽ շրջանակներում: Հուսով եմ, որ մեր ադրբեջանցի ու հայ բարեկամները այս վեհաժողովում առավել խելամիտ դիրքորոշում կորդեգրեն, քան նախկինում: Կարծում եմ, որ եթե կողմերը նախկին դիրքորոշմանը հավատարիմ մնան, մենք ոչ մի բանի չենք հասնի»,-ասել է ԵԽԽՎ նախագահը:
Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ նա նաև նշել է, որ յուրաքանչյուրը պետք է քաղաքական կամք ու ցանկություն դրսևորի: «Հենվելով սեփական փորձի վրա, կարող եմ ասել, որ երբեմն հարկավոր է առավել կառուցողակaն լինել, հակառակ կողմից ընկալվելու համար: Դա կարող է բխել բոլորի շահերից»,-ասել է ԵԽԽՎ նախագահը:

23 January 2012 - 13:40 AMT
Карабахский конфликт должен быть решен, сказал журналистам новый председатель ПАСЕ Жан-Клод Миньон на пресс-конференции в рамках начавшейся сегодня зимней пленарной сессии Парламентский ассамблеи Совета Европы.
"Я думаю, что мы должны доверять Минской группе ОБСЕ, занимающейся урегулированием карабахского конфликта", – сказал Миньон. По его словам, деятельность Минской группы, которая постоянно собирается в Вене и сопредседателями которой являются США, Россия и Франция, заслуживает одобрения.
"Я более чем уверен, что конфликт будет решен в рамках Минской группы. Надеюсь, что и азербайджанские, и армянские друзья продемонстрируют на этой ассамблее более здравую позицию, чем демонстрировали раньше. Считаю, что если стороны по-прежнему будут занимать те позиции, на которых они находились в последнее время, мы ничего не достигнем", – сказал председатель ПАСЕ.
В связи с карабахским конфликтом он также отметил, что каждый должен продемонстрировать политическую волю и желание. "Опираясь на собственный опыт, могу сказать, что иногда необходимо продемонстрировать более конструктивную позицию для того, чтобы она была услышана той или другой стороной. Это может быть в интересах всех", – сказал председатель ПАСЕ.