23 January 2012 - 13:43 AMT
Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերի հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգը Թուրքիային կոչ է արել սկսել 1915թ. տեղ գտած իրադարձությունների անկախ, լայնածավալ ուսումնասիրություններ, գրում է Today's Zaman-ը:
Այս համատեքստում հանձնակատարը հիշատակել է իր զեկույցը, որում հայերի ջարդերին նվիրված գլուխ կար:
Զեկույցում Համմարբերգը գրում էր, թե «հուսով է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև մերձեցման իսկական գործընթաց կսկսվի»:
Համմարբերգը դատապարտել է այս թեմայով բացեիբաց խոսող Թուրքիայի քաղաքացիների հետապնդումը իշխանությունների կողմից:
«Ներկայումս որոշակի քայլեր են ձեռնարկվել փաստերի հետազոտման ուղղությամբ, սակայն դեռ շատ անելիք կա»,- նկատել է նա:
Բացի այդ, Համմարբերգը կարծիք է հայտնել ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագծի վերաբերյալ` նկատելով, որ Թուրքիան և Հայաստանը իրենք պետք է լուծեն այդ հարցը:

23 January 2012 - 13:43 AMT
Комиссар Совета Европы по правам человека Томас Хаммарберг призвал Турцию начать независимые обширные изучения произошедших в 1915 году событий, пишет Today’s Zaman.
В данном контексте комиссар упомянул свой доклад, в котором была глава, посвященная резне армян.
В докладе Хаммарберг писал, что “надеется, между Арменией и Турцией начнется действительный процесс сближения ”.
Хаммарберг осудил преследование со стороны властей граждан Турции, открыто говорящих на данную тематику. “В настоящее время предприняты определенные шаги по исследованию фактов, однако еще многое предстоит сделать", – заметил он.
Также Хаммарберг выразил мнение по поводу законопроекта о криминализации отрицания геноцидов, заметив, что Турция и Армения сами должны решить данный вопрос.