24 January 2012 - 12:07 AMT
Եվրամիության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն իր գրավոր հայտարարության մեջ նշել է, որ Եվրահանձնաժողովը չի մեկնաբանում անդամ երկրների խորհրդարաններում քվեարկությունների արդյունքները:
Ինչպես հայտնում են արտերկրի ԶԼՄ-ները, եվրահանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն իր հայտարարության մեջ խնդրել է խելամիտ լինել ԵՄ անդամ երկրներին Թուրքիայի հետ հարաբերություններում:
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ալեն Ժյուպեն Canal Plus-ի եթեթրում կոչ է արել Թուրքիային չվնասել երկու երկրների հարաբերություններին՝ խելամտության կոչ անելով. «Մենք պետք է լավ հարաբերություններ կառուցենք Թուրքիայի հետ և ետևում թողնենք այս բարդ գործընթացը»,-ասել է Ժյուպեն՝ նշելով, որ օրինագծի հաստատման համար պատեհ պահ չէր ընտրված:

Еврокомиссар по вопросам расширения союза Штефан Фюле в своем письменном заявлении указал, что Еврокомиссия не комментирует результаты голосований, проводимых парламентами стран-членов.
Как передают зарубежные СМИ, в заявлении еврокомиссара по вопросам расширения союза Штефана Фюле выражается просьба сохранить благоразумие в отношениях стран-участниц союза с Турцией.
Министр иностранных дел Франции Ален Жюппе в эфире «Canal Plus» призвал Турцию не наносить вреда взаимоотношениям двух стран, призвав к благоразумию. «Мы должны строить с Турцией хорошие отношения и оставить позади этот сложный процесс», – заявил Жюппе, отметив, что для утверждения законопроекта не было выбрано подходящее время.