24 Հունվար 2012 - 15:18 AMT
ԼՂՀ ՊԲ զինծառայողների կողմից շփման գծի ղարաբաղյան կողմն անցնելու պահին կալանվել է Ադրբեջանի քաղաքացի
Հունվարի 23-ին` տեղական ժամանակով ժամը 15 անց 25 րոպեին, մարտական հերթապահության մեջ գտնվող ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինծառայողների կողմից շփման գծի հյուսիս-արևելյան հատվածում ղարաբաղյան կողմն անցնելու պահին կալանվել է Ադրբեջանի քաղաքացի: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովից հայտնում են, որ կալանավորվածը եղել է Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողի համազգեստով, առանց տարբերիչ նշանների: Նա իր մոտ ունեցել է զինվորական գրքույկ` 1990թ. ծնված ԱՀ Լենքորանի շրջանի բնակիչ, կրտսեր սերժանտ Ախունդզադե Մամեդբագրըու Թալիբ-օղլուի անունով:
ԼՂՀ իրավասու մարմինները պարզում են միջադեպի հանգամանքները: ԼՂՀ իշխանությունները տեղի ունեցած միջադեպի մասին իրազեկել են Ստեփանակերտում հավատարմագրված Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի (ԿԽՄԿ) և ԵԱՀԿ գրասենյակներին:

24 Январь 2012 - 15:18 AMT
Арцахские военные задержали некоего азербайджанца в военной форме, который пытался перейти на карабахскую сторону
Военнослужащие Армии обороны НКР 23 января в 15 часов 30 минут по местному времени при переходе на карабахскую сторону на северо-восточном участке линии соприкосновения задержали гражданина Азербайджана. Как сообщает Государственная комиссия НКР по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших, задержанный был в форме военнослужащего вооруженных сил Азербайджана без знаков различия. При себе он имел военный билет на имя младшего сержанта Ахундзаде Мамедбагрыу Талиб-оглу, 1990 года рождения, уроженца Ленкоранского района АР.
В сообщении отмечается, что компетентные органы НКР выясняют обстоятельства произошедшего и что власти НКР поставили в известность о случившемся аккредитованные в Степанакерте офисы Международного Комитета Красного Креста (МККК) и ОБСЕ.