25 January 2012 - 08:19 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը ներկայումս մնում է անփոփոխ: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամլո քարտուղար Էլման Աբդուլլաևը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե կկարողանա արդյոք ադրբեջանական կողմը քննարկել ՄԽ-ում համանախագահությունից Ֆրանսիային զրկելու հարցը՝ Ֆրանսիայի Սենատում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից հետո:
Նա նշել է, որ Ֆրանսիան ակտիվորեն մասնակցում է այդ տարածաշրջանի գործընթացներին: «Սակայն, Ֆրանսիայի Սենատում Ցեղասպանության մասին օրինագծի ընդունումը բացասական կանդրադառնա երկրի անաչառության վրա»,-ասել է Էլման Աբդուլլաևը:
Նա հայտնել է, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Ֆրանսիայի Սենատի որոշման կապակցությամբ: Հայտարարությունն ուղղվել է արտերկրում Ադրբեջանի դեսպանատներին ու ԶԼՄ-ներին:
«Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Ադրբեջանի վերաբերմունքն այդ հարցին բացասական է: Պաշտոնական Բաքուն վճռականորեն դատապարտում է Ֆրանսիայի Սենատի որոշումը: Մենք գտնում ենք, որ դա հակասում է խոսքի ազատությանը, մարդու իրավունքներին, ժողովրդավարության մյուս սկզբունքներին: Դա վնասում է Ֆրանսիայի մասնակցությանը մի շարք տարածաշրջանային նախագծերին»,-ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է SalamNews-ը:

Формат Минской группы ОБСЕ в настоящее время остается без изменений. Об этом заявил пресс-секретарь министерства иностранных дел Азербайджана Эльман Абдуллаев, отвечая на вопрос, о том может ли азербайджанская сторона рассмотреть вопрос отстранения Франции от сопредседательства в Минской группе ОБСЕ после принятия в сенате Франции билля о криминализации отрицания Геноцида армян.
Он отметил, что Франция активно участвует в процессах в этом регионе. "Однако, принятие в сенате Франции законопроекта о наказании за отрицание Геноцида армян оказывает негативное влияние на беспристрастность страны".
Он также сообщил, что министерство иностранных дел Азербайджана распространило сегодня заявление в связи с решением французского сената. Заявление направлено в диппредставительства Азербайджана в зарубежных странах и СМИ.
"В заявлении отмечается, что отношение Азербайджана к этому вопросу крайне негативно. Официальный Баку решительно осуждает принятие в сенате Франции решения. Мы считаем, что это противоречит свободе слова, правам человека, демократии и другим важным принципам. Это также наносит урон участию Франции в ряд проектов в регионе”, – говорится в заявлении, сообщает SalamNews.