25 Հունվար 2012 - 09:08 AMT
Հայոց ցեղասպանության հարցը, որը 1965թ. սկսած սխալ ուղղությամբ էր գնում՝ միայն միջազգային ճանաչում և դատապարտում, Ֆրանսիայի Սենատի որոշմամբ վերադարձավ իրավաքաղաքական դաշտ, անդրադառնալով հատուցման խնդրին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը: Ըստ նրա, 1965թ. Ցեղասպանության 50-ամյակի ժամանակ հայերը դուրս եկան փողոց պահանջելով արդարություն և հատուցում, սակայն, հետո, պետականության բացակայության պայմաններում, ընկան թուրքական ծուղակն ու սկսեցին պահանջել միայն միջազգային ճանաչում՝ չխոսելով հատուցման մասին:
Նա կարևորել է այդ առումով Ֆրանսիայի Սենատի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը, որը վերադարձրեց Ցեղասպանության հարցը իրավաքաղաքական դաշտ: Ըստ Մելքոնյանի, աշխարհում իրեն հարգող ոչ մի պատմաբան կասկածի տակ չի դնում Հայոց ցեղասպանության փաստը և չի քննարկի այդ հարցը: Պատմաբանը գտնում է նաև, որ հատուցման խնդիրը նրանում է, որ երկրները ճանաչում են Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը, որը կապ չունի ներկայիս Թուրքիայի հետ:
Հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատը կողմ է քվեարկել ցեղասպանությունների,այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին: Ընդհանուր առմամաբ քվեարկել են 213 սենատորներ, որոնցից 127-ը «կողմ», 86-ը «դեմ»: Օրինագիծը մերժման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազար եվրո տուգանք: Օրինագծի հեիղնակն է Վալերի Բուայեն:

25 Январь 2012 - 09:08 AMT
Проблема Геноцида армян, которая с 1965 года пошла по неправильному пути – лишь международного признания и осуждения – решением французского Сената вновь вернулась в политико-правовое поле, обращаясь к вопросу возмещения. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор института истории НАН РА Ашот Мелконян. По его словам, в 1965 году, в честь 50-летия Геноцида, армяне вышли на улицы с требованием справедливости и возмещения, однако затем, в условиях отсутствия государственности, попали в турецкую ловушку и начали требовать лишь международного признания, не говоря о возмещении.
В это связи он особо подчеркнул значение решения французского Сената о криминализации отрицания геноцидов, в том числе Геноцида армян, которое вновь переместила проблему в политико-правовое поле. По словам Мелконяна, никакой уважающий себя историк в мире не ставит под сомнение факт Геноцида армян и ни один из них не станет обсуждать этот вопрос. Историк также считает, что проблема возмещения также заключается в том, что страны признают Геноцид армян в Османской империи, которая никакого отношения к нынешней Турции не имеет.
23 января Сенат Франции проголосовал за законопроект о криминализации отрицания геноцидов, принятый нижней палатой 22 декабря 2011 года. Автором законопроекта является депутат Валери Буайе.