25 Հունվար 2012 - 09:23 AMT
ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը անհամաձայնություն է հայտնել այն կարծիքի հետ, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները չեն ազդել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի վրա: «Խնդիրը սառեցվել էր, դրա համար էլ այդ օրինագիծը ի հայտ եկավ»,-ընդգծել է նա: Ըստ նրա, Հայաստանի կողից արձանագրությունների հաստատման դեպքում, Թուրքիան Ֆրանսիային կարող էր ասել, որ նա չմիջամտի հարևան պետության հետ իր երկկողմ հարաբերություններին: Որպես ապացույց Մելքոնյանը հիշեցրել է 2001-2003թթ հաշտեցման հանձնաժողովի գործունեությունը, ընդգծելով, որ ընդունման նոր ալիքը սկսվեց նրանից հետո, երբ հայկական կողմը դուրս եկավ հանձնաժողովից:
2009թ շվեյցարական կողմի աջակցությամբ Ցյուրիխում Հայաստանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարները ստորագրեցին արձանագրություններ` երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման մասին: Սակայն 2010թ ապրիլի 22 Հայաստանի նախագահը առկախեց Արձանագրությունների հաստատումը, քանի որ թուրքական կողմը խորհրդարանում ձգձգում էր այդ արձանագրությունների հաստատումը:
Հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատն ընդունեց ցեղասպանությունների ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանող օրինագիծը, որի հեղինակն է պատգամավոր Վալերի Բուայեն:
Թուրքիան ծայրահեղ հիվանդագին ընդունեց այդ փաստը և Ֆրանսիային սպառնում է քաղաքական, ռազմական և տնտեսական համագործակցության սառեցմամբ:

25 Январь 2012 - 09:23 AMT
Ашот Мелконян не согласен с тем, что армяно-турецкие Протоколы не отразились на процессе признания Геноцида армян
Директор института истории НАН РА Ашот Мелонян выразил несогласие с мнением, что армяно-турецкие Протоколы не отразились на процессе международного признания Геноцида армян. “Проблема была заморожена, поэтому и появился этот законопроект (Законопроект Сената Франции о криминализации признания Геноцида армян)”,- отметил он. По его словам, в случае ратификации Арменией Протоколов, Турция могла бы сказать Франции, чтобы она не вмешивалась в ее двухсторонние отношения с соседней страной. В качестве доказательства Мелконян напомнил деятельность злополучной комиссии по примирению в 2001-2003 году, отметив, что если 1998-2001 несколько десятков стран признали Геноцид, то новая волна признания началась лишь после выхода армянской стороны из этой комиссии.
23 января Сенат Франции проголосовал за законопроект о криминализации отрицания геноцидов, принятый нижней палатой 22 декабря 2011 года. Автором законопроекта является депутат Валери Буайе.