25 Հունվար 2012 - 09:41 AMT
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի անդրանիկ «Music is the answer» ձայնասկավառակն ընդգրկում է նվագախմբի 2010 թ-ին Բեռլինի «Կոնցերտհաուս» համերգասրահում կայացած փառատոնային համերգի ձայնագրությունը: Ինչպես մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը, ձայնասկավառակն իրենց կարևորագույն նախագծերից է: Սկավառակի շնորհանդեսը տեղի է ունենալու հունվարի 26-ին աշխարհահռչակ ջութակահար Ռոման Սիմովիչի հետ համատեղ համերգի ընթացքում: Այդ օրը նվագախումբը նշելու է հիմնադրման 6-ամյակը:
Սմբատյանը մասնավորեցրեց, որ սկավառակում ընդգրկված են Պ. Չայկովսկու, Դ. Շոստակովիչի և Է. Հայրապետյանի ստեղծագործությունները: Ռուս հեղինակների ստեղծագործությունները լավն են, բայց Սմբատյանի խոսքով պետք է միջազգային ճանաչման հասցնել նաև հայ հեղինակներին և նրանց ստեղծագործությունները: Այդ իսկ պատճառով նրանք ընդգրկել են նաև Հայրապետյանի ստեղծագործությունները:
Այն լույս է տեսել 5000 տպաքանակով և նախատեսվում է ներկայացնել միջազգային շուկայում: Այն թողարկվել է SONY-DADC ձայնագրման ստուդիայում:

В первый CD-альбом ”Music is the answer” Государственного молодежного оркестра Армении вошли записи с фестивального концерта, состоявшегося в 2010 году в берлинском зале “Konzerthaus”. Как отметил во время пресс-конференции художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян, выпуск диска являлся одним из главных проектов оркестра. Презентация диска состоится 26 января в ходе совместного концерта с солистом Симфонического оркестра Лондона, известным скрипачом Романом Симовичем. Вэтот день оркестр отметит свое 6-летие.
Смбатян сказал, что в альбом вошли произведения П.И. Чайковского, Д. Шостаковича, Э. Айрапетяна. CD-альбом вышел в свет тиражом 5000 экземпляров, альбом, записанный в студии звукозаписи SONY-DADC, будет презентован на международном рынке.