25 Հունվար 2012 - 09:52 AMT
Ցեղասպանությունների, այդ թվում նաև Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը համաեվրոպական նշանակության իրադարձություն է: Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: «Անկասկած, Ֆրանսիայի նախագահը կստորագրի այդ օրենքը»,-հավելել է նա:
Ըստ Իսկանդարյանի, օրենքի ընդունումը կազդի «ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Հայաստանի դիրքերի վրա»: «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը նոր թափ է առնում»,-ասել է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը նշեց, որ վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո «մինչ 2015թ. կարելի է ակնկալել Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման շքերթ»:
Օրինագիծը մերժման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազար եվրո տուգանք: 2011թ դեկտեմբերին օրինագիծն ընդունվել էր Ֆրանսիայի ԱԺ կողմից:

25 Январь 2012 - 09:52 AMT
Принятие законопроекта о криминализации отрицания геноцидов, в том числе Геноцида армян, является событием общеевропейского значения. Такое мнение выразил на пресс-конференции в Ереване директор института “Кавказ” Александр Искандарян. “Нет сомнений, что президент Франции подпишет этот закон”, – добавил он. По словам Искандаряна, принятие закона повлияет на “позиционирование как Турции, так и Армении”. “Процесс признания Геноцида армян пошел”, – заявил он.
В связи с этим директор музея-института Геноцида Айк Демоян подчеркнул, что подле данных событий “можно ожидать парада признания Геноцида до 2015 года”.
23 января Сенат Франции проголосовал за законопроект о криминализации отрицания геноцидов, принятый нижней палатой 22 декабря 2011 года. Автором законопроекта является депутат Валери Буайе. Законопроект предусматривает лишение свободы сроком на один год и штраф в размере 45 тыс. евро за отрицание Геноцида армян.