25 Հունվար 2012 - 10:03 AMT
Ֆրանսիայի Սենատի որոշումը Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին իսկապես պատմական իրադարձություն է: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ Սևծովյան և Կասպից տարածաշրջանի հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Վլադիմիր Զախարովը: «Ֆրանսիայի որոշումից հետո այլևս ոչ ոք չի կարող ասել, թե Հայոց ցեղասպանության մասին հայտարարությունները միայն հայկական կողմի տեսակետն են»,-ասել է նա՝ հույս հայտնելով, որ մյուս երկրները ևս կգնան այդ ճանապարհով:
Փորձագետը կոչ է արել Թուրքիայի իշխանություններին բացել արխիվներն ու արդար հետազոտություն կատարել: «Ժամանակն է, որ Թուրքիան հրապարակի երիտթուրքերի մասին արխիվները»,-ասել է Զախարովը:
Իր հերթին ՌԳԱ արևելագիտության ինստիտուտի Կենտրոնական Ասիայի ու Կովկասի հետազոտական կենտրոնի գիտաշխատող, քաղաքագետ Անդրեյ Արեշևը նշել է, որ Անկարայի սպառնալիքները արդյունք չեն տա: «Իրավիճակը թուրք-ֆրանսիական հարաբերություններում կկայունանա: Եթե Թուրքիան որոշել է խաղալ Արևմուտքի կանոններով, ապա պետք է փոխի իր քաղաքականությունը»,-ասել է նա:
Արեշևը հավելել է, որ այժմ իրավիճակը փոխվել է և Թուրքիան արդեն այն դերակատարությունը չունի, ինչ 20-30 տարի առաջ: «Այժմ զգացմունքային մոտեցումը իրավիճակին ապակառուցողական է: Հարկավոր է հավասարակշռված քաղաքականություն ձևավորել»:

Решение Сената Франции о принятии законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян является поистине историческим событием. Об этом заявил директор российского исследовательского центра Черноморско-Каспийского региона Владимир Захаров. “После решения Франции никто уже не может сказать, что заявления о факте Геноцида армян – точка зрения только армянской стороны”, – отметил он, выразив надежду, что другие страны пойдут по пути, заданном французскими властями.
В связи с этим эксперт призвал турецкие власти открыть архивы и осуществить справедливое исследование. “Турции пора опубликовать архивы деятельности младотурок”, – заявил Захаров.
В свою очередь, научный сотрудник Центра изучения Центральной Азии и Кавказа Института Востоковедения РАН, политолог Андрей Арешев заметил, что звучащие из Анкары угрозы ни к чему не приведут. “Ситуация в турецко-французских отношениях стабилизируется. Если Турция решила играть по Западным правилам, ей придется изменить политику”, – подчеркнул он.
Арешев добавил, что сейчас ситуация изменилась, и Турция уже не играет той роли для Запада, которую играла 20-30 лет назад: “Сейчас эмоциональный подход к ситуациям неконструктивен. Необходимо формирование взвешенной политики”.
23 января Сенат Франции принял законопроект о криминализации отрицания геноцидов, в том числе Геноцида армян, предусматривающий 1 год лишения свободы и штраф 45,000 евро. Как сообщили из Елисейских полей, президент Франции подпишет законопроект в течение 14 дней.