25 Հունվար 2012 - 11:24 AMT
Հայաստանը պետք է պատրաստ լինի Արևմուտքի հնարավոր ռազմական գործողություններին Իրանի հանդեպ, Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է փորձագետ Սարգիս Ասատրյանը: «Պատերազմ սկսվելու դեպքում իրանցիների ալիք կհորդի Հայաստան, ինչը կարող է հումանիտար աղետի հանգեցնել»,- նշել է նա: Ասատրյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը չի կարող գլուխ հանել փախստականների նման քանակից: Այս կապակցությամբ նա նկատել է, որ Հայաստանում առայժմ ոչինչ չի արվում դեպքերի զարգացման նման սցենարին պատրաստվելու համար:
Ընդ որում, փորձագետը հավելել է, որ պատերազմը մոտ ժամանակներս քիչ հավանական է:
ԱՄՆ-ն ու Արևմուտքի մի շարք երկրներ Իրանին կասկածում են միջուկային զենքի մշակման մեջ` խաղաղ ատոմի ծրագրի քողի տակ: Թեհրանը հերքում է բոլոր մեղադրանքները` պնդելով, որ իր միջուկային ծրագիրն ուղղված է բացառապես երկրի էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի բավարարմանը: Իրանի հանդեպ գործում են ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի 4 պատժամիջոցային բանաձևեր` 1737, 1747, 1803 և 1929:

25 Январь 2012 - 11:24 AMT
Армения должна быть готова к возможным военным действиям Запада в отношении Ирана, заявил на пресс-конференции в Ереване эксперт Саргис Асатрян. “В случае начала войны в Армению хлынет поток иранцев, что может привести к гуманитарной катастрофе”, – отметил он. Асатрян подчеркнул, что Армения не сможет справиться с подобным количеством беженцев. В этой связи он заметил, что в Армении пока ничего не делается для подготовки к подобному сценарию развития событий.
При этом эксперт однако добавил, что война в ближайшее время маловероятна.
США и ряд других стран Запада подозревают Иран в разработке ядерного оружия под прикрытием программы мирного атома. Тегеран все обвинения отвергает, заявляя, что его ядерная программа направлена исключительно на удовлетворение потребностей страны в электроэнергии. В отношении Ирана действуют четыре санкционные резолюции Совета Безопасности ООН: 1737, 1747, 1803 и 1929.