Չորեքշաբթի ամերիկյան կինոակադեմիան հայտարարել է այն մասին, որ հրաժարվում է քվեարկության ավանդական ձևից, և սկսած հաջորդ տարվանից իրականացնելու է էլեկտրոնային քվեարկություն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Օսկարի» հանձնման ընթացքում էլեկտրոնային քվեարկության անցնելը որոշվել է Ակադեմիայի ներսում իրականացված մեկ ու կես տարվա հետազոտության արդյունքում:
Նորարարությունը կկիրառվի կինոյի աշխարհում ամենահեղինակավոր մրցանակների հանձնման արարողության 85-րդ տարելիցին: Ակադեմիկոսների ընտրությունը կանգ է առել Everyone Counts ընկերության վրա, որը մեկ տարվա ընթացքում կնախապատրաստի և կփորձարկի հաղթողների ընտրության նոր համակարգը: Այս ընկերության հաճախորդներից են համակարգչային անվտանգությամբ զբաղվող ընկերություններ, մասնավորապես ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունից:
Մինչ այժմ թեկնածուների և հաղթողների ընտրությունն իրականացվել է թղթե կտրոնների միջոցով, որոնք ուղարկվել են փոստով:
Այսպես, դեկտեմբերի վերջին ամերիկյան կինոակադեմիան այդ կտրոնները բաժանում էր իր անդամներին, որպեսզի որոշեր կինոաշխարհի գլխավոր մրցանակի թեկնածուներին:
«Օսկարի» ճակատագիրը որոշում են ակադեմիայի 5783 անդամներ: Իսկ նրանց նախընտրությունների արդյունքները ամփոփում է PricewaterhouseCoopers միջազգային աուդիտորական ընկերությունը:
Բոլոր անվանակարգերում թեկնածուները հայտարարվել են 2012թ հունվարի 24-ին, իսկ կինեմատոգրաֆիայում լավագույն աշխատանքների համար ոսկե արձանիկների հանձնման «տարվա արարողությունը» կկայանա փետրվարի 26-ին և ուղիղ եթեր կհեռարձակվի աշխարհի 225 երկրներում, հայտնում է ակադեմիան: Այն վերջին անգամ է հին ձևով անցկացվում:

26 Январь 2012 - 06:48 AMT
Американская академия киноискусств и наук объявила в среду, что отказывается от традиционной системы голосования бюллетенями и со следующего года перейдет на электронное голосование, сообщает РИА Новости.
Решение о переходе на электронное голосование при вручении "Оскаров" было принято после полутора лет исследований, проведенных в стенах Академии.
Новация будет впервые применена на юбилейной 85-й церемонии вручения самых престижных наград в мире кино.
Выбор академиков пал на компанию Everyone Counts, которая в течение года подготовит, отладит и проверит новую электронную систему выбора победителей года. Среди клиентов этой компании, занимающейся обеспечением компьютерной безопасности, в частности, фигурирует министерство обороны США.
До сих пор выбор номинантов и победителей проводился с помощью бумажных бюллетеней, рассылаемых по почте. Так, в конце декабря Американская академия киноискусств и наук разослала листы для голосования своим членам, чтобы определить номинантов на главную награду в мире кино. Теперь им предстоит письменно голосовать за победителей.
Судьбу "Оскаров" определяют 5,783 тысячи членов академии. А итоги их волеизъявления подводит международная аудиторская компания PricewaterhouseCoopers.
Номинанты по всем категориям были объявлены 24 января 2012 года, а сама "церемония года" – вручение золотых статуэток за выдающиеся достижения в кинематографии, состоится 26 февраля и будет транслироваться в прямом эфире в 225 странах мира, сообщила академия. Она в последний раз пройдет "по-старинке".