Հունվարի 23-ին Սոչիում տեղի ունեցավ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը Ռուսաստանի նախագահի միջնորդությամբ: Երբ երեք նախագահները հանդես եկան հերթական ոչ մի բան չվճռող ու չեզոք հայտարարությամբ, ինչպես միշտ միջնորդները նշեցին կողմերի դիրքորոշման առաջընթացը, իսկ յուրաքանչյուր երկրի փորձագետները սկսեցին գրել սեփական երկրի իշխանությունների հերթական դիվանագիտական հաղթանակի մասին:
Սոչիի այս հանդիպումը դեժավյուի տպավորություն է ստեղծում, հատկապես երբ ընթերցում ես նախագահների համատեղ հայտարարությունը, որտեղ կրկին խոսք է գնում շփման գծում միջադեպերի քննության մեխանիզմների մշակման մասին: Կարծես մեկ տարի առաջ, մարտին, նույն Սոչիում կողմերն արդեն չէին քննարկել այդ հարցն ու չէին որոշել. «Ձգտել բոլոր հարցերը լուծել խաղաղ ճանապարհով և հետաքննել բոլոր միջադեպերը կողմերի շփման գծում ԵԱՀԿ ՄԽ հովանու ներքո և ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի աջակցությամբ»: Սակայն, բազմաթիվ սպանվածներն ու վիրավորները շփման գծում ադրբեջանական կողմի սադրիչ գործողությունների ու հայկական ուժերի պատասխան քայլերի արդյունքում, ցույց տվեցին, թե ինչպես են կատարվում նման հայտարարությունները:
Ահա հիմա էլ, արդեն 2012թ. հունվարի հայտարարության մեջ ասվում է. «Ադրբեջանի, Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահներն ի գիտություն են ընթունել համանախագահների ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի համատեղ մշակված զեկույցը շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների մշակման աշխատանքը շարունակելու մասին»:
Քանի դեռ միջնորդները չեն բարեհաճել իրական ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա. ստիպելու համար նրան հետ քաշել դիպուկահարներին շփման գծից և հրաժարվել դիվերսիոն-հետախուզական խմբերի գործողություններից, սպասելի են հերթական զոհերը երկու կողմերից:
ԵԱՀԿ ՄԽ միջնորդների զսպվածությունն ու «դիվանագիտությունը» Ադրբեջանի հարցում բավականին զավեշտալի է: Միայն Բաքուն է օր ու գիշեր խոսում հակամարտության ուժային հանգուցալուծմանը պատրաստվելու մասին, բացահայտ կերպով խախտում է Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին պայմանագրի բոլոր սահմանափակումները, սակայն միջնորդները չգիտես ինչու կոչ են անում երկու կողմերին հրաժարվել ագրեսիվ հայտարարություննեից և խաղաղ մնալ (հետաքրքիր է, նրանցից որևէ մեկը կարո՞ղ է գեթ մեկ օրինակ բերել, երբ Հայաստանի նախագահը կամ այլ պաշտոնյա հանդես է եկել պատերազմի սպառնալիքով):
Ահա Ադրբեջանն էլ ընդունում է միջնորդների նման թողտվությունը որպես սեփական գործողությունների լռելյայն հավանություն և ավելի եռանդաբար է սկսում նախապատրաստել սեփական ժողովրդին պատերազմի: Հետո ինչ, որ ինչ-որ երեք նախագահներ՝ Օբաման, Մեդվեդևն ու Սարկոզին, զգուշացնում են հակամարտության ուժային լուծման անթույլատրելիության մասին: Չէ որ ասում են, բայց ոչինչ չեն անում:
Ընդհանրապես, միայն միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներ ստեղծելու մտադրությամբ Սոչիի հանդիպումը չսահմանափակվեց: Կան նաև այլ հետաքրքիր պահեր համատեղ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, «(Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների) պատրաստակամությունը արագացնել պայմանավորվածությունների ձեռք բերումը հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ, հաշվի առնելով արդեն կատարված աշխատանքը» ու ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի մեկնաբանությունը, որի համաձայն «ամրագրվել է ընդհանուր մի ընկալում, որ հետագա առաջընթացի համար, որն ակնհայտ է, հարկավոր է հրաժարվել մաքսիմալիստական դիրքորոշումներից»: Սակայն դրանց PanARMENIAN.Net-ը կանդրադառնա մեկ այլ հոդվածում:

26 Январь 2012 - 07:58 AMT
23 января в Сочи прошла очередная трехсторонняя встреча президентов Армении и Азербайджана при посредничестве России. Как всегда три президента выступили с очередным ничего не решающим и нейтральным заявлением, как всегда посредники отметили прогресс в позициях сторон, а эксперты каждой страны начали писать об очередном дипломатическом успехе своих властей.
Нынешняя встреча в Сочи создала какое-то впечатление дежавю, особенно когда читаешь совместное заявление президентов, в котором снова идет речь о создании механизма расследования инцидентов на линии соприкосновения. Как будто год назад, в марте, в том же Сочи стороны уже не обсуждали этот вопрос и не постановили: “Стремиться решать все спорные вопросы мирными средствами и проводить расследование возможных инцидентов вдоль линии прекращения огня с участием сторон под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ и при содействии специального представителя действующего председателя ОБСЕ”. Однако, многочисленные убитые и раненные на линии соприкосновения в результате провокационных действий азербайджанской стороны и ответных шагов армянских сил наглядно показали, как выполняются подобные заявления.
Вот и теперь, уже в январе 2012 года: “Президенты Азербайджанской Республики, Республики Армения и Российской Федерации приняли к сведению доклад сопредседателей о разработанном ими совместно с Личным представителем Действующего председателя ОБСЕ механизме проведения расследований вдоль линии прекращения огня и поручили продолжить эту работу”.
Так что пока посредники не соизволят действительно оказать давление на Азербайджан с целью заставить его отвести с линии соприкосновения своих снайперов и отказаться от вылазок диверсионно-разведывательных групп, стоит ожидать очередных жертв с той и другой стороны.
Вообще сдержанность и “дипломатичность” посредников от Минской группы ОБСЕ, да и вообще мирового сообщества в отношении Азербайджана очень занимательна. Лишь Баку день и ночь твердит о подготовке к силовому решению конфликта, открыто нарушает все ограничения Договора об обычных вооруженных силах в Европе (ДОВСЕ), однако посредники почему-то призывают обе стороны отказаться от агрессивных заявлений и вести себя миролюбиво (интересно, а кто-нибудь из них может привести пример, когда президент Армении или другое армянское официальное лицо выступало с угрозами возобновить войну?!).
Вот Азербайджан и принимает такое попустительство посредников как молчаливое одобрение своих действий, и еще с большим рвением начинает готовить свое общество к войне. Ну и что с того, что там какие-то три президента – Обама, Медведев и Саркози, предупреждают о недопустимости силового решения конфликта. Ведь они только говорят, но ничего не делают!
Вообще, только намерением создать механизм расследования инцидентов на линии соприкосновения Сочинская встреча не ограничилась. Были и другие интересные моменты в совместном заявлении, в частности, “готовность (президентов Армении и Азербайджана) ускорить достижение договоренности по Основным принципам с учетом проделанной до сих пор работы” и комментарий главы МИД России Сергея Лаврова по итогам встречи, что “зафиксировано общее понимание, что для дальнейшего прогресса, а он налицо, необходимо отходить от максималистских позиций”. Однако к ним PanARMENIAN.Net обратится позже в другой статье.