26 Հունվար 2012 - 09:09 AMT
Սոչիի հանդիպումն աչքի ընկավ երեք հիմնական կետերով, Երևանում լրագրողներին է հայտարարել Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
«Առաջինը, հավանաբար, սա նախագահների վերջին հանդիպումն էր նախագահ Մեդվեդևի միջնորդությամբ, քանի որ ենթադրվում է, որ Պուտինը կհաղթի Ռուսաստանի նախագահական ընտրություններում: Երկորրդը, Պուտինի դեպքում իրավիճակը կփոխվի, քանի որ նա երկար բանակցություններ վարելու համբերություն չունի: Պուտինի մասնակցության ժամանակ ճնշում կգործադրվի երկու կողմերի վրա էլ: Եվ երրորդը, Ադրբեջանի ռազմաշունչ ճարտասանության նվազում»,-ասել է փորձագետը:
Ըստ Կիրակոսյանի, կարելի է խոսել հայկական դիրքերի ամպարնդման ու ադրբեջանական դիրքերի թուլացման մասին: «Ադրբեջանի սպառնալիքները անկայուն, թույլ խաղացողի սպառնալիքներ են»: «Դրա ապացույցն է նաև Լավրովի հայտարարությունը մաքսիմալիստական դիրքորոշումների մասին, որի պատճառը ՌԴ հիասթափությունն է Բաքվի քաղաքականությունից»,-ասել է նա:
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները հունվարի 23-ին Սոչիում հայտարարել են, որ ինտենսիվ բանակցությունների արդյունքում առաջընթաց է արձանագրվել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման հարցում։ Ուշադրություն դարձնելով խաղաղության համաձայնագրին անցում կատարելու անհրաժեշտությունը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները պատրաստակամություն են հայտնել արագացնել հիմնարար սկզբունքների շուրջ համաձայնություն ձեռք բերելու հարցը՝ հաշվի առնելով մինչ այսօր կատարված աշխատանքը:

Сочинская встреча выделяется тремя основными пунктами, заявил на пресс-конференции в Ереване руководитель Центра региональных исследований, политолог Ричард Гирагосян. Ричард Гирагосян.
“Во-первых, это, скорее всего последняя встреча президентов при посредничестве Дмитрия Медведева, поскольку предполагается, что Путин победит на в президентских выборах в России. Во-вторых, при Путине ситуация изменится, поскольку ему не хватит терпения вести долгие переговоры. При Путине будет оказываться давление на обе стороны. И третий важный аспект сочинской встречи – понижение милитаристской риторики со стороны Азербайджана”, – заметил эксперт.
По словам Гирагосяна, в данном контексте можно сказать об укреплении армянских позиций и ослаблении азербайджанских: “Угрозы из Азербайджана – угрозы нестабильного, слабого игрока”. “Доказательством этого является также заявление Лаврова по поводу максималистских позиций, причиной которого стало разочарование России в политике Баку”, – заметил он.
Президенты Азербайджана и Армении на трехсторонней встрече 23 января с участием президента России в Сочи признали необходимость отойти от крайних позиций и высказались за продолжение усилий по сближению своих позиций. “Президенты признали необходимость отойти от крайних позиций и высказались за продолжение усилий по сближению своих позиций”- сообщил глава МИД России Сергей Лавров.
Серж Саргсян и Ильхам Алиев также заявили, что ждут от посредников Минской группы ОБСЕ предложений по выполнению конкретных процедур в целях расследования инцидентов вдоль линии прекращения огня, а также обратились к России с просьбой выступить посредником в налаживании гуманитарных связей между двумя странами.