Հայաստանն ապագայում, պատերազմի վտանգի վերացման դեպքում, ծրագրում է անցնել բացարձակապես պրոֆեսիոնալ բանակի: Այդ մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ Պաշտպանության, անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Կարապետյանը: «Եթե վաղը պատերազմի սպառնալիք չլինի, մենք անցում կկատարենք 100-տոկոսանոց պրոֆեսիոնալ բանակի: Պայմաններն են ստիպում հավաքագրել ժամկետային զինծառայողների»,-ընդգծել է նա:
Խորհրդարանական պրոֆիլային հանձնաժողովի նախագահը հիշեցրել է, որ անցումը պրոֆեսիոնալ բանակին ներգրավված է ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարությունում:
Կարապետյանը նաև հավելել է, որ բանակում արդեն կան զորամասեր, որտեղ միայն պայմանագրային զինծառայողներ են և առաջիկայում ԶՈւ ծրագրերում է պայմանագրային հիմունքների վրչա դնել սերժանտների հավաքագրումը:

26 Январь 2012 - 10:02 AMT
Армения в будущем, при условии исчезновения угрозы войны, планирует перейти к полностью профессиональной армии. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель постоянной комиссии по вопросам обороны, безопасности и внутренних дел Национального собрания Армении Грайр Карапетян. “Если завтра не будет угрозы войны, мы перейдем к 100% профессиональной армии… Не от хорошей жизни мы призываем срочников”,- отметил он.
Глава профильной парламентской комиссии напомнил, что намерение перейти к профессиональной армии содержится и в Стратегии национальной безопасности Армении.
Карапетян также добавил, что в армии уже есть части, полностью укомплектованные контрактниками, и что в ближайшее время в планах вооруженных сил переход к полностью сержантам-контрактникам.