27 Հունվար 2012 - 10:20 AMT
Փետրվարի 1-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվելու է «Հանուն Աստծո» խորագրով ցուցահանդեսը: Այն նվիրվելու է Իրանի Իսլամական հեղափոխության 33-րդ տարեդարձին, և կազմակերպել է ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանատան մշակույթի կենտրոնը:
Ցուցահանդեսում ներկայացվելու են ավանդական իրանական տեխնոլոգիաներով և ավանդույթներով արված ժամանակակից կիրառական արվեստի նմուշներ, մետաղյա ծաղկամաններ, սկուտեղներ, փայտե ժամացույցներ և այլն:
Ցուցադրության մեջ հատուկ տեղ են գրավելու ժամանակակից իրանցի գեղանկարիչ Ալի Մոհամմադ Շեյխիի ստեղծագործությունները:
Ալի Մոհամմադ Շեյխին ծնվել է 1954 թվականին, Թեհրանի գեղարվեստի ակադեմիայի շրջանավարտ է: 1988-1992 թվականներին եղել է Այաթոլլա Թալեղանի մշակույթի պալատի տնօրենը, իսկ ներկայումս համալսարանում դասավանդում է գրաՖիկա և դիզայն: ԻԻՀ արվեստի և գեղանկարչության բնագավառում կազմակերպվող մրցույթ-փառատոնների ժյուրիի մշտական անդամ է և արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների և պատվոգրերի: Նրա ստեղծագործություններում գերակայում են իրանական մանրանկարչության ավանդույթները, արևելյան միստիցիզմն ու հոգևոր թեմաները: Նա չի ձգտում կոնկրետության և ստեղծում է իր Ֆանտաստիկ աշխարհը, որտեղ նյութական առարկաները ստանում են հավերժական և տիեզերական իմաստ: Նրա հոգևոր աշխարհը մարդկանց ներկայանում է գույների և դրանց համարդության, կոմպոզիցիայի ռիթմի և գծերի միջոցով:

27 Январь 2012 - 10:20 AMT
1 февраля в ереванской Национальной галерее откроется выставка “Во имя Бога”. Она будет посвящена 33-ей годовщине Иранской Исламской революции. Выставка организована Культурным центром Посольства ИРИ в Армении. На выставке будут представлены образцы прикладного искусства, металлические вазы, подносы, деревянные часы и другие произведения иранского искусства, созданные на основе традиционных иранских технологий. В показе особое место займут работы известного современного иранского художника Али Мохаммада Шейхи.
Али Мохаммад Шейхи родился в 1954 году, окончил Художественную академию Тегерана. В 1988-1992 гг. работал директором Дворца культуры им. Аятоллы Талегана, в настоящее время в университете преподает графику и дизайн. Является постоянным членом жюри организуемых в Иране конкурсов и фестивалей в области живописи и культуры, награжден различными призами и наградами. В его творчестве преобладают традиции иранской миниатюры, восточный мистицизм и религиозная тематика. Создавая свой фантастический мир, в котором материальный мир, все предметы преображаются, получают вечный вселенский смысл, художник не стремится к конкретике. В своих работах Али Мохаммад Шейхи показывает сущность человека посредством комбинирования цвета, ритма, композиции и линий.