27 January 2012 - 12:47 AMT
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցիչներն այցելել են Արցախի ԶՈւ-ին գերի հանձնված ադրբեջանցի սերժանտ Մամեդբագրլու Թալըբ օղլի Ախունդզադեին:
Հունվարի 23-ին` ժամը 15.30-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան հատվածում (Վերին Չայլուի ուղղությամբ) ՊԲ դիրքապահ ուժերին ինքնակամ գերի է հանձնվել ադրբեջանական բանակի 1-ին կորպուսի 703-րդ բրիգադի պայմանագրային զինծառայող,: Այդ մասին հաղորդում է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի մամլո ծառայությունը:
ԿԽՄԿ ադրբեջանական ներկայացուցչությունը հաստատել է «հայերի կողմից ադրբեջանցի զինվորի գերեվարման մասին» լուրը:
Զինծառայողի հայրը հայտարարել է, որ չի հավատում, թե իր որդին, որը նախկինում ծառայել է սահմանապահ զորքերում, իսկ հետո շարունակել է ծառայությունը ազգային բանակում, կամավոր անցել է հայերի կողմը:

27 January 2012 - 12:47 AMT
Представители Международного Комитета Красного Креста (МККК) посетили сдавшегося в плен и содержащегося в Нагорном Карабахе азербайджанского сержанта Ахундзаде Мамедбагира Талыб оглу.
Как ранее сообщила пресс-служба Минобороны Арцаха, 23 января, в районе 15 часов 30 минут, на северо-восточном участке линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил (направление Верхнего Чайлу) сержант-контрактник 703-й бригады 1-ого армейского корпуса Мамедбагир Талыб-оглу Ахундзаде добровольно сдался в плен военнослужащим Армии обороны НКР.
Азербайджанское представительство МККА подтвердило информацию «о взятии армянской стороной в плен азербайджанского солдата».
Отец военнослужащего Мамедбагира Ахундзаде Талыб Ахундов заявил, что не верит в то, что его сын, ранее служивший в пограничных войсках, а затем продолживший службу сверхсрочником в рядах Национальной армии, добровольно перешел на армянскую сторону.