27 January 2012 - 15:24 AMT
Բաբաջան. Եթե Ֆրանսիայի Սենատի ընդունած օրենքը չեղյալ չհայտարարվի, ապա Թուրքիան նոր պատժամիջոցներ կկիրառի
Թուրքիան հետևելու է դեպքերի զարգացմանը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից հետո: Ինչպես հաղորդում է AZE.az-ը, եթե Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքը չեղյալ չհայտարարվի, ապա Թուրքիան նոր պատժամիջոցներ կկիրառի: TRT-Haber հեռուստաալիքի համար իր հայտարարության մեջ փոխվարչապետ Ալի Բաբաջանն ասել է հետևյալը. «Մենք հետևում ենք դեպքերի զարգացմանը Ֆրանսիայում: Արդյո՞ք նրանք կպաշտպանեն իրենց որոշումը, թե՞ իրավաբանական գործընթաց կսկսվի: Սկզբում պետք է սպասել, եթե բոլոր այլընտրանքային ճանապարհները փակվեն, և դա լինի Ֆրանսիայի վերջնական որոշումը, ապա այդ ժամանակ, անկասկած, մենք ասելիք կունենանք»:
Պատասխանելով հարցին այն մասին, թե արդյոք Թուրքիայի արձագանքը ներառելու է նաև տնտեսական պատժամիջոցներ, փոխավրչապետ Բաբաջանը հայտնել է հետևյալը. «Ներկայումս չեմ ուզում մանրամասներ հրապարակել, սակայն մենք պետք է սպասենք Ֆրանսիայի ներսում գործընթացի արդյունքին: Մենք հսկայական և ուժեղ երկիր ենք և ռացիոնալ ենք գործում: Ուստի մենք պետք է արժանապատիվ և վճռական դիրքորոշում ցուցադրենք: Թող նրանք փոքր-ինչ վիճեն միմյանց հետ»:
2011թ. դեկտեմբերի 22-ին օրինագիծն ընդունվել էր Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում: Թուրքիան սպառնում էր լիովին խզել հարաբերությունները Ֆրանսիայի հետ օրինագծի ընդունման դեպքում: Ավելին` թուրք վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, թե այլևս երբեք Ֆրանսիա չի մեկնի, եթե օրինագիծն ընդունվի:

27 January 2012 - 15:24 AMT
Али Бабаджан: Если закон о криминализации отрицания Геноцида армян не будет аннулирован, Турция применит новые санкции
Турция будет следить за ходом событий во Франции вслед за принятием билля о криминализации отрицания Геноцида армян. Как передает AZE.az, в случае, если закон о криминализации отрицания Геноцида армян не будет аннулирован, то Турция применит новые санкции. В своем заявлении для телеканала TRT-Haber вице-премьер Али Бабаджан сказал следующее: «Мы следим за ходом событий во Франции. Будут ли они защищать свое решение, или же начнется юридический процесс? Сначала надо подождать, если будут перекрыты все альтернативные пути, и это будет окончательным решением Франции, то тогда, несомненно, нам есть, что сказать».
Отвечая на вопрос о том, будет ли реакция Турции включать и экономические санкции, вице-премьер Бабаджан заявил следующее: «В настоящее время не хочу вдаваться в подробности, однако мы должны дождаться результата процесса внутри самой Франции. Мы огромная и сильная страна, и действуем рационально. Поэтому мы должны демонстрировать достойную и решительную позицию. Пусть они немного поспорят между собой».