Ֆրանսիայի Սենանի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից հետո Թուրքիան կարող է ամրապնդել կապերը Ռուսաստանի հետ: Նման կարծիք է հայտնել քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
«Հայաստանը պետք է զգոն լինի Ռուասստանի ու Թուրքիայի հնարավոր մերձեցման հարցում»,-գտնում է փորձագետը Մեկնաբանելով թուրք իշխանությունների որոշումը ապօրինի ներգաղթյալներին, այդ թվում, հայերին արտաքսելու մասին՝ Շիրինյանը նշել է, որ Հայաստանը «պետք է բնակեցման ազգային ծրագիր մշակի ի պատասխան Թուրքիայի գործողությունների»,-հավելել է նա:
Թուրք իշխանությունները մտադիր են ուղղումներ կատարել միգրացիայի մասին օրենքում, որի արդյունքում կարտաքսվեն ապօրինի ներգաղթյալները: Շատերը կարծք են հայտնում, որ դա պատասխան է Ֆրանսիայի Սենատի որոշմանը:

28 Январь 2012 - 09:22 AMT
После принятия французским Сенатом законопроекта о криминализации отрицания геноцидов Турция может укрепить сотрудничество с Россией. Такое мнение выразил политолог Левон Ширинян.
“Армения должна быть бдительна в случае возможного сближения Турции и России”, – отметил он.
Комментируя решение турецких властей о депортации нелегальных иммигрантов из страны, в том числе армян, Ширинян заметил, что Армения должна “сформировать национальную программу заселения людей”. “Это будет наилучшим ответом на данные действия Турции”, – добавил он.
Турецкие власти намерены внести поправки в закон о миграции, в результате чего депортируют нелегальных иммигрантов. Многие высказывают мнение, что это ответ на принятие Сенатом Франции законопроекта о криминализации отрицания геноцидов, в том числе Геноцида армян.