Բրիտանական գրադարանը հրապարակել է հայտնի գրող, հանրահայտ «Ջեյն Էյր» վեպի հեղինակ Շառլոտտա Բրոնտեի նամակները, որոնք հասցեագրված են նրա ուսուցիչ Կոնստանտին Էժեին: Նամակներից երևում է, որ Բրոնտեն ռոմանտիկ զգացմունքներ է տածել նրա հանդեպ: Նամակները հրապարակվել են «Սիրային նամակներ՝ սիրավեպերի երկու հազարամյակ» (Love Letters: 2000 Years of Romance) հավաքածուի մեջ, հայտնում է Լենտա.ռու-ն, հղում անելով The Daily Telegraph-ին:
Նամակները գրված են 1844թ. երբ Շառլոտտան 28 տարեկան էր: Այդ ժամանակ Բրոնտե քույրերը գտնվում էին Բրյուսելում, որտեղ սկզբում սովորել են Էժեի դպրոցում, իսկ հետո դասավանդել:
Էժեն, մի քանի նամակ ստանալով Բրոնտեից, պատռել է դրանք, սակայն, արդյունքում նամակները վերականգնել է նրա կինը: Ավելի ուշ նամակների բովանդակության մասին Էժեից իմացել է գրող Էլիզաբեթ Գասկելը, որը գրել է Շառլոտտա Բրոնտեի կենսագրությունը, սակայն իր գրքում դրան չի անդրադարձել:

28 Январь 2012 - 11:23 AMT
Британская библиотека опубликовала редкие письма писательницы, автора книги "Джейн Эйр" Шарлотты Бронте к своему учителю Константину Эже. Из этих писем следует, что она испытывала романтические чувства к Эже. Письма были напечатаны в сборнике "Любовные письма: два тысячелетия романов" (Love Letters: 2000 Years of Romance), сообщает Lenta.ru, ссылаясь на The Daily Telegraph.
Письма были написаны в 1844 году, когда Шарлотте было 28 лет – в то время сестры Бронте находились в Брюсселе, где они сначала учились в школе Эже, а затем преподавали.
Эже, получивший несколько писем от Бронте, разорвал их, однако в итоге письма были восстановлены его женой. Позднее о содержании писем от Эже узнала писательница Элизабет Гаскелл, написавшая биографию Шарлотты Бронте, но в своей книге она об этом не написала.