28 Հունվար 2012 - 12:14 AMT
Սեյրան Օհանյան. Զինվորների մահվան առնչությամբ ես ոչ մի արդարացում կամ մեղմացուցիչ հանգամանք չեմ ընդունում
Հայաստանի Զինված ուժերի հրամանատարությունը շարունակելու է իր պայքարը բանակում ողբերգական մահերի խնդրի վերաբերյալ և դաժանորեն պատժելու է նրանց, ովքեր անբարեխղճորեն են վերաբերվում իրենց ծառայությանը: «Ես չեմ ընդունում «բոլոր բանակներում էլ նման դեպքեր պատահում են» մտածողությունը: Զինվորների մահվան առնչությամբ ես չեմ ընդունում ոչ մի արդարացում կամ մեղմացուցիչ հանգամանք»,- հայտնել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հրամանատարական կազմի` Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի կազմավորման 20-ամյակին նվիրված հանդիսավոր նիստի ժամանակ:
Նախարարն այս կապակցությամբ հավելել է, որ կշարունակվի պայքարն այն անձանց դեմ, ովքեր պատասխանատվությամբ չեն մոտենում իրենց ծառայությանը, քանի որ «դրա համար վճարվող գինը թանկ է լինում»:
Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի ռազմական դատախազ Գևորգ Կոստանյանը` ամփոփելով 2011 թվականի արդյունքները, զինվորական ծառայության կատարման ժամանակ մահացու ելքով դեպքերի թիվը 2010թ. 54 դեպքից նվազել է մինչև 36 2011-ին:

28 Январь 2012 - 12:14 AMT
Сейран Оганян: В отношении гибели солдат я не принимаю никаких оправданий или смягчающих обстоятельств
Руководство вооруженных сил Армении продолжит свою борьбу с проблемой трагических случаев в армии и будет жестко наказывать тех, кто халатно относится к своей службе. “Я не принимаю мышление – во всех армиях такие случаи бывают. В отношении гибели солдат я не принимаю никаких оправданий или смягчающих обстоятельств”, – заявил министр обороны Армении Сейран Оганян во время торжественного заседание командного состава, посвященного 20-летию образования Вооруженных сил Республики Армении.
Министр добавил в этой связи, что продолжится борьба с теми, кто нерадиво относится к своей службе, так как “цена за это бывает дорогой”.
Как сообщил военный прокурор Армении Геворг Костанян, подводя итоги 2011 года, количество случаев со смертельных исходом при несении воинской службы сократилось с 54 случаев в 2010 году до 36 в 2011.