28 January 2012 - 12:33 AMT
Անհայտ հաքերային խմբավորում Youtube-ում տարածել է տեսանյութ, որտեղ ներկայանում է որպես հանրահայտ Anonymous հաքերային խումբ և տարածում հաղորդագրություն Հայոց ցեղասպանության մասին։ Հաղորդագրության մեջ խումբը պահանջում է Թուրքիային և ԱՄՆ-ին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։
Թե արդյոք տեսանյութի հեղինակը հանրահայտ Anonymous հաքերային խմբավորումն է, հայտնի չէ։ Այս մասին խմբավորումը ոչ մի հերքման կամ հաստատման լուրեր առայժմ չի տարածում։
Նրանց հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, նշվում է. «1915-ին թուրքերը սպանել են միլիոնավոր հայեր, այժմ դուք պետք է պատասխան տաք ձեր բոլոր գործողությունների համար։ Մոտ 2 միլիոն հայ մահացել է թուրքերի կողմից, այդ թվում կանայք և երեխաներ, իսկ դուք դեռ շարունակում եք հերքել ցեղասպանության փաստը, դուք անգամ խլել եք տարածքները։ Շատերը ձեզնից, հնարավոր է, չեն լսել ցեղասպանության մասին, սակայն լսել են Հոլոքոստի մասին։ Գերմանիան մինչ օրս շարունակում է վճարել հրեաներին իր կատարած գործողությունների համար, իսկ այժմ եկել է ժամանակը, որպեսզի Թուրքիան վերադարձնի մեր հողերը և պատասխան տա մեր կորուստների համար»։
Հաղորդագրության մեջ նաև ասվում է, որ խումբը շարունակելու է հարձակումների ենթարկել թուրքական կառավարական կայքերն այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիան չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։
Anonymous-ը իր հաղորդագրություններում մշտապես հայտնում է, որ պայքարում է իշխանությունների` ինտերնետը գրաքննելու որոշումների և կաշառակերության դեմ։ Ամբողջ աշխարհում կատարվել և կատարվում են Anonymous խմբի մի շարք անդամների ձերբակալություններ։ Anonymous-ը 2011-ին կատարել է մի շարք DDoS հարձակումներ խոշոր ընկերությունների` PayPal-ի, Visa-ի, MasterCard-ի, Sony-ի PlayStation ցանցի և կառավարական կայքերի վրա։
Վերջերս Anonymous-ը մի շարք հարձակումներ կատարեց ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Լեհաստանի կառավարական կայքերի վրա` ուղղված SOPA/PIPA ինտերնետը վերհսկող օրինագծերի դեմ։

28 January 2012 - 12:33 AMT
Некая группа хакеров, воспользовавшаяся ником Anonymous, распространила через Youtube обращение в связи с Геноцидом армян. Является ли автором ролика известная хакерская группа Anonymous или нет, не известно.
"В 1915 году турки убили миллионы армян, сейчас вам придется заплатить за свои действия. Порядка 2 миллионов армян погибли от турецкой руки, в том числе, дети и женщины, но вы по-прежнему отрицаете факт геноцида, вы также захватили исторические земли армян. Пришло время, чтобы Турция вернула землю и заплатила за потерянные жизни", – говорится в послании.
Хакеры предупреждают, что будут атаковать турецкие правительственные сайты до тех пор, пока не будет признан Геноцид армян.
Хакеры заявили: "Ваш протест против Франции не поможет. Французских сенаторов поддерживают сотни историков. Вы никогда не вступите в Евросоюз. Это также послание другим странам, которые еще не признали Геноцид армян. Каждые 4 года в Соединенных Штатах каждый чиновник, который хочет стать президентом, обещает армянам, что он признает факт геноцида, однако США еще не признали его. Если также произойдет и в следующем году, мы нацелимся на американские официальные веб-сайты. Операция Геноцида армян запущена”.
Следует отметить, что недавно группировка Anonymous совершила ряд атак на правительственные сайты Франции и США, направленные против принятия законопроекта SOPA, разработанного Конгрессом США. Сенат отложил обсуждение законопроекта. SOPA, как и ACTA, предполагает ужесточение мер против нарушителей авторского права. Против принятия законопроекта выступили Google, Yahoo!, eBay, Facebook и другие Интернет-компании. Противниками SOPA являются также основатель Facebook Марк Цукербергер, сооснователь компании Reddit Алексис Оганян и др. Хакерская группировка Anonymous в 2011 году совершили ряд DOS-атак, вследствие которых были отключены сайты сервиса онлайн-платежей PayPal, а также Visa и MasterCard. Группа Anonymous борется против решения турецкого правительства о цензуре сайтов. Ее обвиняют во взломе сайтов некоторых банков и компаний, например сайта PlayStation Network компании Sony, а также правительственных сайтов Египта, Турции и Туниса.