30 January 2012 - 08:18 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում Ֆրանսիայի գործունեության շարունակությունը կախված է այդ երկրի քայլերից: Այդ մասին, ինչպես հայտնում է AZE.az-ը, հայտարարել է Ադրբեջանի միլի մեջլիսի անվտանգության ու պաշտպանության հանձնաժողովի փոխնախագահ, «Ենի Ադրբեջանի» քաղխորհրդի անդամ Այդին Միրզազադեն՝ մեկնաբանելով որոշ թուրքական ԶԼՄ-ների լրատվությունն այն մասին, որ Ադրբեջանի կողմից բացակայում է Ֆրանսիային ՄԽ-ից հեռացնելու մասին որոշումը:
Միրզազադեն նշել է, որ Ֆրանսիային ԵԱՀԿ ՄԽ հեռացնելու համար բավական է միայն Ադրբեջանի բողոքը և հավելել է, որ Ֆրանսիայի Սենատի հունվարի 23-ի որոշումից հետո, այդ երկիրը կորցրել է վստահությունը որպես ՄԽ համանախագահ: Ըստ նրա, Ֆրանսիան չկարողացավ օբյեկտիվ ու անաչառ դիրքորոշում որդեգրել:
«Այժմ Մինսկի խմբից Ֆրանսիային հեռացնելու հարցը լուրջ քննարկումների առարկա է դարձել Ադրբեջանում: Եթե Ֆրանսիայի նախագահը ստորագրի Սենատի որոշումը, ապա կարելի է լուրջ քննարկել այդ հարցը: Այդ քննարկումներն Ադրբեջանի օրակարգում են և Ադրբեջանը դրա իրավունքն ունի: Ամեն ինչ կախված է գործընթացների հետագա ընթացքից: Դա ոչ միայն Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին օրինագծի ստորագրումն է, կան նաև այլ հարցեր: Մյուս կողմից, եթե 20 տարում Ֆրանսիայի գործունեությունը ՄԽ-ում օգուտ չտվեց, ապա արժէ՞ արդյոք այժմ թողնել նրան խմբում: Գուցե կա ավելի արդյունավետ ձևաչափ, այլ տարբերակներ: Այժմ սրանք ամենաքննարկվող թեմաներն են Ադրբեջանում»,-ասել է պատգամավորը:

Продолжение деятельности Франции в Минской группе ОБСЕ зависит от ряда шагов этой страны. Об этом, как передает AZE.az, заявил заместитель председателя комитета по безопасности и обороне Милли Меджлиса, член политического совета партии "Ени Азербайджан" Айдын Мирзазаде, комментируя информацию некоторых турецких СМИ об отсутствии решения Азербайджана об отстранении Франции от Минской группы.
Мирзазаде отметил, что для отстранения Франции от Минской группы ОБСЕ достаточно только протеста Азербайджана, и добавил, что после принятия 23 января в Сенате Франции законопроекта о наказании за отрицание Геноцида армян она утратила доверие как сопредседатель Минской группы. По его словам, Франция будучи сопредседателем Минской группы ОБСЕ, не смогла продемонстрировать объективную и непредвзятую позицию.
"Сейчас вопрос об отстранении Франции от сопредседательства в МГ ОБСЕ превратился в тему серьезных обсуждений в азербайджанском обществе. Если принятое сенатом решение будет утверждено президентом Франции, то можно вести серьезные осуждения об этом. Эти обсуждения в повестке и у Азербайджана есть на это право. Выбор Азербайджаном способа решения этого вопроса зависит от хода процессов. Это не только подписание президентом Франции закона об отрицании, имеются и другие взаимосвязанные моменты, которые актуализируют обсуждение данного вопроса. С другой стороны, если за 20 лет ее деятельность в МГ ОБСЕ не принесла пользы, то стоит ли оставлять ее сейчас? Может, есть более эффективный формат, другие варианты решения? То есть, это обсуждаемые сейчас в азербайджанском обществе темы", – отметил депутат.