Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսը գալիք խորհրդարանական ընտրություններին կմասնակցի 18 կուսակցություններից բաղկացած բլոկով: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտնել է ՀԱԿ-ի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: Նա նշել է, որ այդ որոշմանը բուռն քննարկումներ են նախորդել ՀԱԿ-ում, սակայն Կոնգրեսի մեջ մտնող քաղաքական կուսակցություններին հաջողվեց համաձայնության գալ:
Դրա հետ մեկտեղ Զուրաբյանն ընդգծել է, որ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը շարունակում է մնալ ՀԱԿ-ի գլխավոր պահանջը, և մասնակցությունն ընտրություններին այդ նպատակին հասնելու գործիքներից մեկն է: «Խորհրդարանական ընտրությունները պետք է օգտագործվեն արտահերթ նախագահական ընտրությունների անցկացման համար, և դա իրականում շատ ավելի կարևոր է, քան արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները»,- նշել է նա:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե արդյոք արդեն որոշվել է ՀԱԿ-ի ընտրացուցակը, և արդյոք այն կգլխավորի ՀԱԿ-ի ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Զուրաբյանը պատասխանել է, որ մամլո ասուլիսից հետո կհավաքվի ՀԱԿ-ի քաղխորհուրդը, որի ժամանակ քննարկվելու է այդ հարցը: Ընդ որում, նա համոզված է, որ վերջնական որոշումն այսօր չի ընդունվելու, և Կոնգրեսն այս շաբաթ ևս մի քանի անգամ կհավաքվի:
«Ես չեմ կարծում, որ հարցը կլուծվի, քանի որ դա բարդ է, մենք կհանդիպենք չորեքշաբթի և, միգուցե, ևս մեկ անգամ այս շաբաթվա ընթացքում… 18 կուսակցություններից բաղկացած բլոկն աննախադեպ երևույթ է»,- հայտնել է նա: Ընդ որում, նա հերքել է լուրերն այն մասին, որ Կոնգրեսի ներսում պայքար է գնում ընտրացուցակում տեղերի համար, և որ կուսակցությունների միջև տարաձայնություններ կան:

Оппозиционный Армянский национальный конгресс примет участие в будущих парламентских выборах избирательным блоком из 18 партий, входящих в конгресс. Об этом на пресс-конференции заявил координатор АНК Левон Зурабян. Он отметил, что этому решению предшествовали бурные обсуждения в АНК, однако политическим партиям, входящим в конгресс, удалось достичь консенсуса.
Зурабян при этом подчеркнул, что отставка президента Армении Сержа Саргсяна по-прежнему остается главным требованием АНК, и участие в выборах является одним из инструментов достижения этой цели. “Парламентские выборы должны быть использованы для проведения внеочередных президентских выборов, и это в реальности намного важнее, чем внеочередные парламентские выборы”, – отметил он.
Что касается вопроса, определен ли уже избирательный список АНК и возглавит ли ее лидер АНК Левон Тер-Петросян, Зурабян ответил, после пресс-конференции соберется политический совет АНК, на котором будет обсужден данный вопрос. При этом он уверен, что окончательное решение не будет принято сегодня, и конгресс соберется на этой неделе еще несколько раз.
“Я не думаю, что вопрос будет решен, так как это сложно, мы встретимся в среду и может еще раз на этой неделе… Избирательный блок из 18 партий – это беспрецедентный случай”, – заявил он. При этом он опроверг слухи, что внутри конгресса идет борьба за места в списке, и есть конфликты между партиями.