Հայաստանի համար ազատ և արդար խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը անսահման կարևոր է։ Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանը լրջագույն և խորքային բարեփոխումների կարիք ունի. «Դրանք կիրականացվեն, եթե նոր խորհրդարանում քաղաքական նոր հարաբերակցություն ստեղծվի»:
«Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության հետ իմ ներգրավվածության մասին խոսակցություններն անհիմն չեն: Սակայն այս պահին Ես դեռ վերջնականապես չեմ որոշել, թե որ քաղաքական ուժի հետ եմ համագործակցելու»,- հայտնել է Օսկանյանը:
Ինչ վերաբերում է անցմանը 100% համամասնական համակարգին, Օսկանյանը գտնում է, որ կլինի լավագույն ելքը ստեղծված քաղաքական իրադարձությունից, և համամասնական համակարգի կողմից արտահայտվող ուժերին կոչ է արել այդ ընդհանուր մոտեցումը վերածել քաղաքացիական շարժման:

Для Армении очень важно проведение справедливых и свободных выборов. Об этом заявил экс-глава МИД Армении Вардан Осканян.
По его словам, Армения нуждается в глубинных реформах: “Их осуществление станет возможным в случае изменения пропорций представления партий в парламенте”.
“Слухи о моем сотрудничестве с партией “Процветающая Армения” не безосновательны. Но я пока окончательно не решил, с какой из политических сил буду сотрудничать”, – заявил Осканян.
Что касается перехода на 100% пропорциональную систему, Осканян считает, что это будет лучшим выходом из созданной политической ситуации и призвал силы, высказывающиеся за пропорциональную систему, начать движение в ее поддержку.