30 January 2012 - 13:45 AMT
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահին փոխելու համար իրավաբանական և կանոնակարգային կանոններ գոյություն չունեն: Ինչպես հայտնում է SalamNews-ը, այդ մասին հայտարարել է միլի մեջլիսի աշխատակազմի ղեկավար Սաֆար Միրզոևը: Նա նշել է, որ համանախագահների փոփոխության հարցը բարդ հարց է: «Հնարավոր է, ժամանակին ամեն ինչ միտումնավոր է արվել, որ համանախագահներին հնարավոր չլինի փոխել»-ասել է նա
Ադրբեջանի միլի մեջլիսի փոխխոսնակ Բահար Մուրադովան իր հերթին նշել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ում 3 համանախագահների հետ մեկտեղ, ներկայացված են նաև 11 երկրներ, որոնք կարող են բարձրացնել համանախագահներին փոխելու հարցը: «Այժմ ադրբեջանական կողմը ևս դժգոհ է ՄԽ աշխատանքից, սակայն, այժմ ճիշտ չի համարում համանախագահներին փոխելը կամ կառույցը լուծարելը»:
«Մենք պետք է հասնենք նրան, որ մյուս երկրները ևս, Թուրքիայի հետ միասին, քննադատեն համանախագահն երկրներին ու ստիպեն կատարել իրենց առաքելությունը»,-ասել է նա:

Не существует юридических и процедурных правил смены сопредседателя Минской группы ОБСЕ. Как сообщает SalamNews, об этом заявил руководитель аппарата милли меджлиса Сафа Мирзоев. Он отметил, что смена сопредседателей – сложный вопрос. Возможно, когда-то все было намеренно выполнено так, чтобы сопредседателей было невозможно сменить.
Вице-спикер Бахар Мурадова, в свою очередь, отметила, что в Минской группе ОБСЕ, наряду с 3 сопредседателями, представлены 11 стран, и они могут поднять вопрос смены сопредседателя: "Сейчас азербайджанская сторона также недовольна деятельностью МГ ОБСЕ, ее работа равна нулю. Однако, не считает правильным смену сопредседателей или роспуск структуры".
По ее мнению, потенциал мирного урегулирования карабахского конфликта не исчерпан: "Наша позиция такова, чтобы, наряду с Турцией, и другие страны критиковали деятельность стран-сопредседателей и заставили их выполнять возложенную на них миссию. Может, тогда сопредседатели внесут изменения в свою деятельность и предпримут серьезные шаги по решению проблемы. Этого мы и должны добиться".