30 January 2012 - 17:34 AMT
2011 թվականին Արցախում ծնվել է երկու անգամ ավելի շատ մարդ, քան մահացել է, ինչի արդյունքում հանրապետությունում գրանցվել է բնական աճ` 1289 մարդ: Միջազգային մասշտաբով Արցախում 1000 հոգուն բաժին է հասնում 18 նորածին, և այդ ցուցանիշը ԱՊՀ հանրապետությունների շարքում զիջում է միայն միջինասիական երկրների ցուցանիշներին:
Հայաստանում այդ ցուցանիշը կազմում է 13.8, իսկ Ադրբեջանում` 17: Ինչպես հաղորդել է ԼՂՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության աշխատանքի շուկայի վիճակագրության և սոցիալական վիճակագրության կառավարման ղեկավար Լիլիա Պետրոսյանը, 2011թ. ծնվածների մեծամասնությունը` 52.3 տոկոսը տղա են, իսկ աղջիկները համապատասխանաբար կազմել են ընդհանուր թվի 47.7 տոկոսը: 2011 թվականին նաև երկվորյակների ծնունդի 23 դեպք է գրանցվել` 2010-ի 20 դեպքի դիմաց:
2011 թվականի ողջ ընթացքում Արցախում նորածինների տարածված անունների հաշվով փոփոխություններ չեն եղել: Աղջիկների համար ամենից հաճախ ընտրում են Աննա, Անի և Մանե անունները, իսկ տղաների համար` Դավիթ, Գոռ և Տիգրան:
2011 թվականին ԼՂՀ-ում գրանցվել է 939 ամուսնություն, ինչը 261-ով քիչ է, քան 2010-ին. զույգերի տարիքը հիմնականում տատանվում է 23-ից 27-ի միջև: Դրական առաջընթաց է գրանցվել նաև Արցախի բնակչության միգրացիայի հարցում. հանրապետություն է ժամանել 1109 մարդ, իսկ երկրից մեկնել է 663, հաղորդում է Արցախի հեռուստատեսությունը:

30 January 2012 - 17:34 AMT
В 2011 году число родившихся в Арцахе вдвое превысило число умерших, в результате чего в республике зафиксирован естественный рост – 1289 человек. В международном масштабе в Арцахе на 1000 человек приходится 18 новорожденных, и этот показатель среди республик СНГ уступает только среднеазиатским странам. В Армении этот показатель соответствует 13,8-и, а в Азербайджане 17-и. Как сообщила глава управления социальной статистики и статистики рынка труда Национальной статистической службы НКР Лилия Петросян, в 2011 году большинство родившихся были мальчиками – 52,3 процента, а девочки составили соответственно 47,7 процентов от общего числа. В 2011 году также было зафиксировано 23 случая рождения двойни против 20 в 2010 году.
За весь период 2011 года в Арцахе не было изменений в плане популярных имен среди новорожденных. Для девочек чаще всего встречаются имена Анна, Ани и Мане, а среди мальчиков – Давид, Гор и Тигран.
В 2011 годы в НКР было зарегистрировано 939 браков, что на 261 меньше, чем в 2010 году – в основном это пары в возрасте 23-27 лет. Положительный прогресс был зафиксирован в плане миграции населения Арцаха: в республику прибыло 1109 человек, а из страны уехало 663 человек, сообщает Телевидение Арцаха.