Եվրամիությունը միշտ պատրաստ է աջակցել Հայաստանին եվրաինտեգրման հարցում: Այդ մասին հայտարարել է Երևանում ԵՄ առաքելության ղեկավար Տրայան Հրիսթեան ԵՄ-Հայաստան համագործակցության համակարգման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստում:
Հրիսթեան հույս է հայտնել, որ գործողությունների պլանը «շարունակում է ուղորդել Հայաստանին եվրաինտեգրման ճանապարհին, քանի դեռ Ասոցացման մասին պայմանագիրը վերջնականապես համաձայնեցված չէ»: «Գործողությունների նոր ծրագիրը նոր քայլ կհանդիսանա եվրաինտեգրման ճանապարհին»,-ասել է նա:
Հրիսթեան անդրադարձել է նաև առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին, նշելով, որ արդար ու ազատ ընտրությունների անցկացումը ԵՄ հետ Հայաստանի կապերի ամրապնդման նախապայամանն է:

Евросоюз всегда готов содействовать Армении в вопросах евроинтеграции. Об этом на заседании межведомственной комиссии по координации сотрудничества ЕС-Армения заявил глава миссии ЕС в Ереване Траян Христеа.
Христеа выразил надежду, что план действий “продолжит направлять Армению в процессе евроинтеграции, пока договор об Ассоциации не будет окончательно согласован”. “Новый план действий станет новым шагом в процессе евроинтеграции”, – добавил он.
Также Христеа коснулся предстоящих парламентских выборов в Армении, заметив, что проведение справедливых и свободных выборов является предусловием укрепления отношений Армении с ЕС.