Փետրվարի 2-ին Երևանի Կոմիտասի անվան պանթեոնում` հուշապատի մեջ կամփոփվի արևմտահայ վաղամեռիկ բանաստեղծ Պետրոս Դուրյանի մասունքը` գանգի բեկորները: Արարողության համար Պոլսի Սկյուտարի հայոց գերեզմանատնից` բանաստեղծի շիրմից հող է բերվել: Դուրյանի մասունքը հողի հետ խառնված, սափորով կամփոփվի հուշապատում` հոգեհանգստի արարողությամբ: ՀՀ մշակույթի նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության, ՀՀ գրողների միության, ԳԱԱ Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի համատեղ քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացվում Պետրոս Դուրյանի մասունքն ամփոփել Երևանի Կոմիտասի անվան պանթեոնի հուշապատի մեջ: 1957 թ. Ստամբուլի քաղաքապետարանի որոշմամբ Սկյուտար թաղամասի Ս. Խաչ եկեղեցու հայկական գերեզմանատան մի հատվածը հատկացվում է նոր ճանապարհի կառուցմանը: Պոլսի Հայոց պատրիարքարանը հոգացել է, որպեսզի անցկացվելիք ճանապարհի հատվածում հայտնված շիրիմները տեղափոխվեն գերեզմանատան խորքը: Նշյալ շիրիմների թվում է եղել նաև Պետրոս Դուրյանի շիրիմը` իր մահարձանով: Պատրիարք Գարեգին Խաչատուրյանի կարգադրությամբ բանաստեղծի գանգի բեկորները տեղափոխվել են պատրիարքարան և ավելի քան 10 տարի պահվել այնտեղ: 1960-ական թթ. վերջերին հաջորդ պատրիարքը` Շնորհք Գալուստյանը մասունքը գաղտնի բերում և հանձնում է Վազգեն Ա կաթողիկոսին, ով էլ իր հերթին 1969 թ. այն ի պահ է հանձնում Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանին: 1970 թ. թանգարանի գիտական խորհուրդը որոշում է կայացնում դիմել մարդաբան Անդրանիկ Ճաղարյանին` գանգի ոսկրերի միջոցով Պ. Դուրյանի դիմապատկերը վերականգնելու առաջարկով: Որոշման համար հիմք է հանդիսացել այն հանգամանքը, որ բանաստեղծը լուսանկար չի ունեցել:
Ճաղարյանը վերականգնել է Դուրյանի դիմապատկերը, ստեղծել կրկնակ դիմաքանդակ, այնուհետև գանգի ոսկրերը վերադարձրել է թանգարան: Այս տարիներին պարբերաբար քննարկման առարկա է դարձել Դուրյանի մասունքը ամփոփելու հարցը: 2011 թ. Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանը առաջարկությամբ դիմել է ՀՀ մշակույթի նախարարությանը` մասունքը Կոմիտասի անվան պանթեոնում ամփոփելու համար:

1 Февраль 2012 - 08:30 AMT
2 февраля в Ереване, в Пантеоне им. Комитаса в стену Пантеона будет запечатан череп одного из талантливейших армянских писателей Петроса Дуряна. Специально для церемонии захоронения была привезена земля из армянского кладбища Скютара в Стамбуле. 2 февраля состоится церемония захоронения черепа Петроса Дуряна в стене Пантеона.
В результате совместных обсуждений Министерства культуры РА, мэрии Еревана, МИД РА, Союза писателей Армении, Института литературы им. Абегяна НАН РА, Первопрестольного Святого Эчмиадзина было принято решение захоронить череп писателя в Ереване, в памятной стене Пантеона им. Комитаса.
В 1957 году по решению мэрии Стамбула, останки одного из величайших армянских поэтов Петроса Дуряна, преданные константинопольской земле, были потревожены. Именно на этом месте началось строительство новой дороги, и могилу Дуряна пришлось передвинуть вглубь армянского кладбища. Тогда патриарх Константинополя Гарегин Хачатурян дал распоряжение, чтобы кости черепа поэта были переданы в Патриархию, где они и хранились до 1969 года. В 1970 году над раздробленными костями начал работать известный армянский ученый, заведующий кафедрой оперативной хирургии Ереванского медицинского института, доктор медицинских наук, профессор Андраник Джагарян. Ему удалось воссоздать по черепу скульптурный портрет Петроса Дуряна, ибо после смерти поэта, ушедшего из жизни в двадцатилетнем возрасте, не сохранилось ни единого его портрета. С тех пор в течение нескольких десятилетий череп талантливейшего армянского лирика хранился в Музее литературы и искусства им.
Чаренца. В 2011 году Музей обратился в Министерство культуры РА с предложением захоронить останки Петроса Дуряна в памятной стене ереванского Пантеона.