1 February 2012 - 17:26 AMT
Էրդողան. Թուրքիան չի լռելու իսլամաֆոբիայի սպառնալիքի առջև և Եվրոպային կոչ է անում դրա դեմ միջոցներ ձեռնարկել
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հույս է հայտնել, որ Ֆրանսիայի Սահմանադրական դատարանը ոչ սահմանադրական կճանաչի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Ինչպես հաղորդում են թուրքական լրատվամիջոցները, այդ մասին նա հայտնել է իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցության խմբակցության նիստում:
«Այդ ամենն արվում է հանուն ընտրությունների մի փոքրիկ մարդու կողմից, որն իր նախընտրական քարոզարշավը կառուցել է թշնամանքի վրա: Այդ օրենքը շատ վտանգավոր և վնասակար է: Բայց Թուրքիան չի լռելու իսլամաֆոբիայի սպառնալիքի առջև և Եվրոպային կոչ է անում դրա դեմ միջոցներ ձեռնարկել: Իսլամաֆոբիայի վրա իրենց նախընտրական քարոզարշավը կառուցած քաղաքական գործիչները մեծ վնաս են հասցնում եվրոպական արժեքներին»,- հայտնել է Էրդողանը:

1 February 2012 - 17:26 AMT
Эрдоган: Турция не будет молчать перед угрозой исламофобии и призывает Европу принять меры против этого
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган выразил надежду, что Конституционный суд Франции признает неконституционным законопроект о криминальной ответственности за отрицание Геноцида армян. Как передают турецкие СМИ, об этом он заявил на заседании фракции правящей Партии справедливости и развития.
«Все это делается ради выборов одним маленьким человеком, который построил свою предвыборную кампанию на враждебности. Этот закон очень опасный и вредный. Но Турция не будет молчать перед угрозой исламофобии и призывает Европу принять меры против этого. Политики, построившие свою предвыборную кампанию на исламофобии, наносят большой урон европейским ценностям”, – заявил Эрдоган.