2 Փետրվար 2012 - 08:12 AMT
Հայկական հարցը, ինչպես և Թուրքիայում, այպես էլ Ֆրանսիայում դարձել է ներքին քաղաքականության մաս: Այս մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Այն, որ Ֆրանսիայի նախագահը կողմ է օրենքի ընդունմանը, միանշանակ է, սակայն ինչպես կընթանա գործը Սահմանադրական դատարանում, ասել չեմ կարող»,-հայտարարել է նա:
Հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատը կողմ է քվեարկել ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին: 2011թ. դեկտեմբերի 22-ին օրինագիծն ընդունվել էր Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում: Օրինագիծը ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք:

2 Февраль 2012 - 08:12 AMT
Армянский вопрос, как и в Турции, стал частью внутренней политики Франции. Об этом на пресс конференции в Ереване заявил директор института “Кавказ” Александр Искандарян.
“То, что президент Франции выступает за то, чтобы закон был принят, это однозначно, но каким образом карта ляжет в Конституционном суде, не могу сказать”, – заявил он. 23 января Сенат Франции проголосовал за законопроект о криминальной ответственности за отрицание Геноцида армян, принятый нижней палатой 22 декабря 2011 года. Автором законопроекта является депутат Валери Буайе. Законопроект предусматривает 1 год лишения свободы и штраф в размере 45000 евро. Турция крайне болезненно отреагировала на одобрение данного закона, объявив о замораживании политического, военного и экономического сотрудничества с Францией.